Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten İhracatçıya Mesaj: Kurun Önemli Bir Etkisi Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, paylaşımında ihracatçıya mesaj vererek kurun önemli bir etkisinin olmadığını dile getirdi. Detaylar haberde...
Şimşek’ten İhracatçıya Mesaj: Kurun Önemli Bir Etkisi Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün sosyal medya hesabından ihracata yönelik bir paylaşımda bulundu. Bakan Şimşek, paylaşımında ihracatın ana belirleyicisinin yurt dışı talep olduğunu belirtti. Kurun önemli bir etkisinin olmadığını kaydetti.

2003 ve 2013 dönemi ve 2018-2023 dönemine yönelik açıklamada bulunan Şimşek, “2003-13 döneminde nominal sepet kur yıllık ortalama yüzde 3,3; reel ihracatımız yüzde 7,1 artmıştır. 2018-23 döneminde ise kur yüzde 36,4 artarken, ihracatımız sadece yüzde 5 artmıştır.” dedi.

İhracat 2003-13, 2018-23
Kaynak: X/@memetsimsek

Şimşek, verimlilik artışı, inovasyon, yüksek katma değer ve markalaşma ile dünya ticaretinden daha çok pay alınabileceğini ve kazanımların kalıcı hale gelebileceğini vurguladı.

“İhracatçıyı Desteklemeye Devam Edeceğiz”

İhracatçıyı çok güçlü bir şekilde desteklediklerini ve buna devam edeceklerini belirtti.

İhracatta rekabeti korumak için dolar kurunun artması gerektiğini söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ise bu hafta içinde dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Maliyet artışlarına dayanabilmek ve rekabeti korumak için dolar kurunun yukarı gitmesi gerektiğini söylemişti. Ayrıca ithalattaki artışın sebebini düşük döviz kuruna bağlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.