Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracatçılar 30 TL’yi Aşan Doları Ucuz Buldu: Daha Artmalı

İhracat temelli ekonomi politikalarında TL’nin değeri düşse de şirketler doları ucuz buluyor. TİM Başkanı, yükselmesi gereken dolar polemiğini gündeme taşıdı.
İhracatçılar 30 TL’yi Aşan Doları Ucuz Buldu: Daha Artmalı
HABER GİRİŞ

Geçen yıldan beri açıklamalarında ihracat çarkının dönmesi için döviz kurunun artması gerektiğini savunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, doların artışı için asgari yüzde 45 oranını beklediklerini paylaştı. Oksijen TV’de Güzem Yılmaz Ertem’e röportaj veren Gültepe, hem maliyet artışlarına dayanabilmek hem de ihracatta rekabeti korumak için dolar kurunun yukarı gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

Geçen yıl girdi maliyetleri yüzde 100 artarken baskılanan döviz kurlarının yerinde saydığı tespitinde bulunan TİM Başkanı, “Rekabet konusunda girdi maliyetleriyle dövizin paralel gitmesi gerekir. Biz yukarı ya da ekstra farklı bir kur istemiyoruz” dedi.

Son bir yılda işçi maliyetlerinin yüzde 105, doların ise yüzde 60 yükseldiğini söyleyerek, kur tarafında yüzde 45’lik bir fark oluştuğunu ifade etti.

İthalattaki Artışın Sebebi de Düşük Döviz Kuru

İhracatını artırmaya çalışan Türkiye’nin yüksek kalan ithalat payının arka planında da düşük döviz kuru olduğunu savunan TİM Başkanı, “Kuru dengeye oturtamadığınız taktirde ithalatçı olmadığınız sektörlerde dahi ithalat yapmaya başlıyorsunuz. Sebebi kurun düşük kalması. Çünkü dışarısı çok daha ucuz” dedi.

2023 yılının 255,8 milyar dolar ihracatla kapandığını ve bu rakamın mevcut şartlara göre çok iyi bir seviyeye işaret ettiğini söyleyerek, geçen yıl 27 sektörün 13’ünün ise eksi yazdığını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Gültepe, “Eksi yazan sektörler genelde emek yoğun ve maliyetlerin daha fazla olduğu sektörler. Teknoloji ağırlıklı, katma değeri yüksek olan, savunma sanayii, mücevher, makine gibi bir de tarım sektörlerinin tamamı artı yazdı” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.