Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Dış Ticaret Yorumu: Program Çalışıyor

Şubat ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerini değerlendiren Bakan Şimşek, verilerden mevcut ekonomi programının doğru yolda olduğu sonucunu çıkardı.
Şimşek’ten Dış Ticaret Yorumu: Program Çalışıyor
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı, Şubat ayına ilişkin geçici dış ticaret istatistiklerine ilişkin değerlendirmeler geliyor. Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre ihracat, 2024’ün ikinci ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 artışla 21 milyar 86 milyon dolara çıkarken; ithalat ise yüzde 8,5 düşüşle 28 milyar 87 milyon dolara indi.

Şubat 2024 Dış Ticaret Rakamları Basın Açıklaması programında verileri yorumlayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın, “Cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ayı ihracatına ulaştık” diyerek duyurduğu 21 milyar doları aşan ihracat başarısına bir övgü de Şimşek cephesinden geldi.

Şubat ayına ilişkin ihracat rakamları için “Ekonomide dengelenme devam ediyor” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklamalarını sosyal medya hesabından paylaştı.

Bakan Şimşek, “Program çalışıyor. Ocak ve Şubat’ta dış ticaret açığında yıllık iyileşme toplam 13,2 milyar dolara ulaştı. Ekonomide dengelenme devam ediyor. İlk çeyrekte net ihracattan büyümeye pozitif katkı bekliyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.