Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Cumhuriyet Tarihinin Rekoru Diyerek Duyurdu!

Yılın ikinci ayına ilişkin dış ticaret verilerini değerlendiren Bakan Ömer Bolat, ihracatta rekor kırmaya devam mesajı verdi.
Bakan Bolat Cumhuriyet Tarihinin Rekoru Diyerek Duyurdu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından 2024 yılının ikinci ayına ilişkin geçici dış ticaret istatistikleri paylaşıldı. Şubat 2024 Dış Ticaret Rakamları Basın Açıklaması programında konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin ithalat ve ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şubat ayında ihracatta görülen yüzde 13,6 oranındaki artışla 21,1 milyar dolara ulaşıldığı ve rekor kırıldığı açıklamasını yapan Bakan Bolat, “Böylece cumhuriyet tarihimizin en yüksek şubat ayı ihracatına ulaştık” dedi.

Bu yıl Şubat ayının 29 gün çekmesinden kaynaklı bir günlük fazlalık oluşması sebebiyle rekor kırıldığı yönünde yorumlara da açıklık getirerek şöyle konuştu:

“Şubat ayının ilk 28 günü itibarıyla baktığımızda da ihracatımız yüzde 7,8 artış göstererek 20 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yani 2022 yılı şubat ayı rekor yılıydı 19,6 milyar dolar ile. Onun da üzerinde bir artışla hamdolsun şubatı da 28 günde bile rekor kırarak kapattık. Ama 4 yılda bir olan 29’u değiştirecek halimiz yok. Takvimi biz değiştiremeyiz.”

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı Yüzde 75,1

“Bu 29 günlük şubat ayında ithalatımız da aynı şekilde oldu bir gün fazla ithalat yaptık” diyen Bolat, hedeflendiği gibi ithalatta düşüşün devam ettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Şubat ayı dış ticaret verilerinde ithalatın yüzde 8,5’lik gerilemeyle 28 milyar 87 milyon dolara indiğini söyleyerek, “Bu da güzel bir başarıdır. İkisinin dengesinde ise dış ticaret açığımız ocak ayında yüzde 48 azalmıştı 6,2 milyar dolara gerilemişti. Şubat ayında yüzde 42,3 azaldı ve 7 milyar dolara geriledi” dedi.

Böylece 2024’ün ikinci ayında, ihracatın ithalatı karşılama oranının 14,6 puan artışla yüzde 75,1’e yükseldiğini kaydederek, “Dış ticaret açığımızı 9 ayda yaklaşık 29 milyar dolar azalttık” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.