Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Dikkat Çeken Vergi Açıklaması: Yanlış Anlaşıldım

Gaziantep Yıldızları Ödül Töreni’nde konuşan Mehmet Şimşek, daha önce kullandığı “Vergiyi tabana yayacağız” ifadelerinin yanlış anlaşıldığını belirtti. İşte detaylar;
Şimşek’ten Dikkat Çeken Vergi Açıklaması: Yanlış Anlaşıldım
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’nde ekonomi gündemine yönelik oldukça önemli açıklamalarda bulundu ve daha önce kullandığı ifadelerin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Türkiye’nin ekonomik durumunun her geçen gün daha da iyileştiğini belirten Şimşek, uyguladıkları programın aksamadan devam ettiğini söyledi.

“Yanlış Anlaşıldım”

Şimşek, daha önce kullandığı “Vergiyi tabana yayacağız” ifadelerine dikkat çekti ve bunun yanlış anlaşıldığını vurguladı. Bakan, burada demek istediğinin kayıt dışı vergiyle mücadele etmek olduğunu söyledi ve “Vergi reformları ile vergi ödemeyenlerin üzerine gideceğiz demek istedim.” ifadelerini kullandı.

Küresel büyümenin yavaş seyrettiği bir dönemden geçildiğini dile getiren Şimşek, gerileyen emtia fiyatları ve finansal koşullardaki iyileşme beklentisinin olumlu olarak değerlendirildiğini bildirdi. Bu çerçevede sürdürebilirlik yüksek büyüme ile birlikte kalıcı refah artışı için fiyat istikrarının ön koşul olduğunu kaydetti.

Enflasyon için Tarih Verdi

Bakan, programlarının odağında enflasyonun düşürülmesinin yer aldığını, fiyat istikrarının reel sektöre sağlayabileceği en büyük destek olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun gecikmeli de olsa doğru politikalara yanıt vereceği, bunun yansımalarını aylık enflasyonda görmeye başladıklarını aktardı. Yıllık enflasyonda düşüşün 2024 yılı Haziran ayından itibaren görüleceğini ifade etti.

2023 yılında bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 6’nın altında kalmasını beklediklerini paylaştı.

“Cari Açığı Azaltacağız”

Şimşek, cari açığı kalıcı olarak azaltacaklarını, para politikasındaki normalleşmenin altın ithalatında da azalmayı sağlayacağını dile getirdi.

Orta Vadeli Program’ın başarılı şekilde çalıştığını, Türkiye’ye yabancı yatırımcı ilgisinin arttığını vurguladı.

Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) uygulamasının yeniden yapılandırıldığını, başvuruların 20 Aralık’ta başlayacağını duyurdu. 1 milyar TL’yi aşan yatırım projeleri için 10 yıl vadeli, uygun faizli kredi sağlamak amacıyla 3 yıl için 300 milyar TL limit tahsis edildiğini açıkladı.

İhracatçıların finansmana erişimini ve hizmet ihracatını desteklediklerini, bu çerçevede günlük reeskont kredi limitinin 10 katına çıkartıldığını anımsattı. Eximbank’ın sermayesinin 20,6 milyar TL’ye yükseltildiğini, böylece finansmana erişimi kolaylaştırdıklarını belirtti.

Son 20 yılda 258 milyar dolar altyapı yatırımları yaptıklarını, gelecek 30 yılda ortalama 200 milyar dolar ilave altyapı yatırımı yapacaklarını bildirdi.

Bakan Şimşek, 11 Aralık’ta X sosyal medya hesabı üzerinden cari denge verilerini değerlendirmişti ve en büyük dezavantajın zayıf talep olduğunu savunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.