Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Cumhuriyet’in 100. Yılı Hatıra Parası Paylaşımı

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak bastırdığı ve bugün tedavüle giren 5 TL ile ilgili Bakan Şimşek açıklama yaptı. İşte detaylar;
Şimşek’ten Cumhuriyet’in 100. Yılı Hatıra Parası Paylaşımı
HABER GİRİŞ

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılına özel basılan 5 TL Madeni Tedavül Hatıra parasına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek resmi X hesabı üzerinden açıklamada bulundu.

29 Ekim 2023 günü tedavüle verilen 5 TL madeni hatıra parası, 1 defaya mahsus 100 milyon adet basıldı.

Şimşek paylaşımında, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlamak amacıyla Bakanlığımızca nesillere armağan olarak hatıra para basılmıştır. Cumhuriyetimizin eşsiz ışığı yolumuzu ilelebet aydınlatmaya devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

Hatıra Parası Bugün Tedavüle Giriyor

Bugün tedavüle giren hatıra parasına ilişkin dün Darphane’den de açıklama yapılmıştı. 100’üncü yıl temalı 5 TL tedavül hatıra parasının iç göbeğinde “Türkiye Yüzyılı” logosu kullanıldığı kaydedildi.

Türkiye Yüzyılı logonun üzerinde “5” ibaresi bulunurken, alt kısmında ise “Türk Lirası” ibaresi yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Tedavül hatıra parasına ilişkin detay veren Darphane, paranın dış halkasında sekiz köşeli “Selçuklu Yıldızı” motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldığına işaret etti.

Hatıra Parasının Ağırlığı 8,25 Gram

Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda “₺”, sağında ise “TC” sembolleri güvenlik unsuru olarak yer aldı. Hatıra parasının altında ise basım yılı “2023” tarihi yer alıyor.

Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırıldığı ifade edilen açıklamada, paranın ağırlığının 8,25 gram, çapınınsa 28,15 milimetre olduğu bilgisi verildi.

Ayrıca Darphane, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü Yılına Özel Hatıra Para’sının da basıldığını açıkladı. Basılan hatıra paralarının 30 Ekim 2023 tarihinden itibaren E-Mağaza web sitesinden ya da Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü Beşiktaş mağazasından temin edilebileceği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın