Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Darphaneden Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Hatıra Parası

Hazine Ve Maliye Bakanlığı onayı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından, Cumhuriyetin 100. yılı için hatıra para basımı gerçekleştirildi.
Darphaneden Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Hatıra Parası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Cumhuriyetin 100. yılına özel 5 TL madeni para basıldığı açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 29 Ekim 2023 Pazar günü tedavüle verilecek olan 5 TL madeni hatıra paraların, bir defaya mahsus 100 milyon adet basıldığı bildirildi. Açıklamada basılan madeni paraların büyük bir hatıra değeri taşıdığı belirtildi.

Bakanlık basılan paranın özelliklerini de paylaştı. Buna göre 100. Yıl temalı 5 TL’nin iç göbeğinde “Türkiye Yüzyılı” logosu kullanıldı. Logonun üzerinde “5” ibaresi, alt kısmında ise “TÜRK LİRASI” ibaresi bulunuyor.

Dış halkada sekiz köşeli “Selçuklu Yıldızı” motifi kullanırken, bu bölümdeki Selçuklu yıldızının solunda “₺”, sağında ise “TC” sembollerine güvenlik unsuru olarak yer verildi. Altta ise basım yılı olarak “2023” tarihi belirtildi. Açıklamada, paranın ağırlığının 8,25 gram, çapının ise 28,15 milimetre olduğu belirtildi.

Duyurunun sonunda, “Genel Müdürlüğümüz, özel günler anısına bastığı hatıra paraların tanıtımını özel günlerden bir gün önce yapmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Bu tanıtım öncesinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Cumhuriyet’in 100. yılı için hatıra parası basılmadı” iddiasının doğru olmadığını açıkladı.

Açıklamada, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi aracılığıyla Cumhuriyet’in 100. yılına özel basılan hatıra paraların teknik özellikleri hakkında bilgi vererek tanıtımını yaptığına yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.