Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Cari Açık Yorumu: Programımız Çalışıyor

Bakan Şimşek, cari açık rakamlarına dikkat çekerek orta vadeli programının çalıştığını söyledi. Bakan, yıl sonu için beklentisini paylaştı. İşte detaylar;
Şimşek’ten Cari Açık Yorumu: Programımız Çalışıyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 17 Nisan’da açıklanan cari açık verilerini değerlendirdi. Cari açığın Şubat’ta beklentilerin altında gerçekleştiğini ve geçen yıla göre 5,8 milyar dolar düştüğünü belirtti.

2023 yılı Mayıs ayı zirvesine göre 28,3 milyar dolar iyileşme gerçekleştiğini aktaran Şimşek, “Cari açıktaki düşüş orta vadeli programımızın çalıştığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Dezenflasyon için uyguladıkları politikaların etkisi ile bu düşüşün gelecek aylarda kademeli olarak devam etmesini beklediklerini vurguladı. Bakana göre yıl sonunda cari açığın milli gelire oranı yüzde 2,5’in altında gerçekleşecek.

Şimşek, cari açıktaki azalmanın döviz rezervi birikimine destek olduğunu, makro finansal istikrar kanalıyla da dezenflasyona destek olacağını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından paylaşılan verilere göre cari açık 3 milyar 265 milyon dolara çıktı ve cari dengede 7 ayın en yüksek aylık açığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın