Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’ten Bomba Haber! Milyonlarca Dolarlık Dış Kaynak

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, yaptığı açıklamayla Türkiye'nin 2023 yılını 8,8 milyar dolarlık dış finansmanla kapattığının bilgisini verdi. Detaylar haberde;
Şimşek’ten Bomba Haber! Milyonlarca Dolarlık Dış Kaynak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansı’na Türkiye’nin dış kaynak akışına ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek açıklamasında, 2023’te Türkiye’deki çeşitli sektörlere sağlanan dış kaynak tutarının 8,8 milyar dolara ulaştığını duyurdu.

Uluslararası kuruluşlar, hükümet kuruluşları, ihracat kredi kuruluşları ve ticari kreditörlerden sağlanan kaynakların Türkiye’ye ve şeffaflık, tutarlılık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkelerini esas alan programa duyulan güvenin göstergesi olarak nitelendirdi.

Dış finansman kuruluşlarından, ülkedeki kurumlara proje finansmanı kapsamında kaynak sağlamaya devam ettiklerinin altını çizdi.

Söz konusu kaynaklarla Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı hasarların giderilmesi hedefiyle bölgenin yeniden inşasına aracılık ettiklerini bildirdi.

Ekonomik Faaliyetler Yeniden Canlandırılacak

Bakan Şimşek, 19-22 Aralık 2023 döneminde deprem bölgesinde faaliyet gösteren işletmeleri desteklemek amacıyla yaklaşık 640 milyon dolar kaynak sağlandığına işaret etti.

GCM Yatırım Banner

İslam Kalkınma Bankasından Türkiye Sınai Kalkınma Bankasına (TSKB) sağlanan 100 milyon dolarlık finansman hakkında da konuştu. Şimşek, bu finansmanın, depremlerden etkilenen illerdeki ekonomik faaliyetlerin yeniden canlandırılması ve güçlendirilmesi odaklı yatırımların finansmanı için kullanılacağına işaret etti.

Japonya Uluslararası İş Birliği Ajansı (JICA) tarafından sağlanan 20 milyar Japon yeni tutarındaki finansmanın da Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından kullanılacağına dikkat çekti.

Bakan Şimşek, söz konusu kaynağın depremden etkilenen illerde mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sermayelerini desteklemek amacıyla değerlendirileceğinin altını çizdi.

Yenilenebilir Enerjiye Dikkat Çekti

Tüm bunlara ek olarak JBIC tarafından Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) ile TSKB’ye 200’er milyon dolar olmak üzere 400 milyon dolar finansman sağladıklarının bilgisini verdi.

Bahsi geçen kaynağın depremlerden etkilenen illerimizdeki ekonomik faaliyetlerin yeniden canlandırılması ve güçlendirilmesi odaklı olduğunu söyleyen Şimşek, şöyle devam etti;

“Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, su ve atık yönetimi yatırımları ile ileri teknoloji destekli enerji verimliliği yatırımlarının finansmanına yönelik kullanılacaktır.”

Uluslararası kuruluşlar, hükümet kuruluşları, ihracat kredi kuruluşları ve ticari kreditörlerden geçen yıl ülkedeki çeşitli sektörlere sağlanan kaynağın 8,8 milyar dolara ulaştığını dile getirdi.

Söz konusu kaynağın 2,8 milyar dolarlık kısmının deprem bölgesinin kalkındırılması amacıyla sağlandığını vurguladı.

Sağlanan kaynaklarıysa hem Türkiye’ye hem de şeffaflık, tutarlılık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkelerini esas alan programa duyulan güvenin göstergesi olarak nitelendirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın