Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek’in Talimatı Şikayet Konusu Oldu

Bakan Şimşek’in bankalara verdiği kredi talimatının AKP sermayesinde rahatsızlık yarattığına yönelik dikkat çeken bir kulis bilgisi paylaşıldı.
Şimşek’in Talimatı Şikayet Konusu Oldu
HABER GİRİŞ

Göreve geldiği ilk gün ekonomide rasyonel politikalara dönme sözü veren ve sıkılaşma adımlarında taviz olmayacağını çok kere yineleyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bankalar için talimatı büyük ses getirdi.

Nas politikaları gereği düşük tutulan faizlerle dağıtılan ucuz kredilerin artık söz konusu olmayacağı ve kapatılan kredi musluklarının açılmayacağını isteyen Şimşek’in banka yönetimlerine verdiği talimatta “Kimseye istisna yapmayın” sözünün AKP içinde rahatsızlık yarattığı iddiası gündeme geldi.

Kulis haberlerini köşesine taşıyan Nuray Babacan, Şimşek’ten bankalara giden talimatın AKP sermayesinde rahatsızlık yarattığını paylaştı. Gazeteci Babacan, “Anlaşılan, AKP’ye yakın sermayeye verilen ve geri dönmeyen batık kredileri önleme çabaları, bazılarının pek işine gelmemiş” diye yazdı.

Kredi iştahı kapanan bankalara faizlerden şikayet eden sermaye grupları da eklendiğinde, net tavrını ortaya koyması gerektiği kanısında olan Bakan Şimşek’in bankalarla yaptığı toplantısında, “Tüm bankaların sisteme ve kurallara aynı şekilde uyması ve banka yönetimlerinin özel inisiyatifler kullanmaması” konusunda uyarılarını ilettiğini aktardı.

Ancak ekonomi programındaki 180 derecelik dönüş öncesinde özellikle kamu bankalarından avantajlı krediler alan AKP sermayesinin, bir süredir bu tür ayrıcalıklardan faydalanamadığından yakındığını ifade ederek, “Bunun şikayet konusu olduğunu öğrendik” dedi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de Zombi Şirketler Öne Çıkmıştı

Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomistlerinin geçen yıl hazırladığı makalede, Türkiye’deki işlevsiz olan şirketlerin oranı ve bütçeye yükü öne çıkmıştı.

‘Zombi şirket’ olarak tanım bulan, gelir-gider densizliği olup sürekli finansman alan şirketlerin sayısı göz anına alındığında Türkiye öne çıkmıştı.

Pandemi sonrası zombi firmaların sayısının dünya genelinde arttığı ancak hem halka açık olmayan hem de geliri az olmasına rağmen ayakta kalan şirketler en çok Türkiye’de görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.