Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Yatırımcıların Türk Varlıklarına Olan İlgisinden Memnunuz

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı İngilizce açıklamada yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisinin artmasından memnun olduklarını belirtti.
Şimşek: Yatırımcıların Türk Varlıklarına Olan İlgisinden Memnunuz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisine yönelik sosyal medya hesabından İngilizce paylaşımda bulundu.

Bakan Şimşek, yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisinde bir artış görmekten memnuniyet duyduklarını belirtti.

Şimşek, önümüzdeki üç yıl içinde artması beklenen GCC ülkelerinden gelen DYY girişlerine ek olarak, öz sermaye ve borç anlaşmalarında bir artış gördüklerini dile getirdi.

Yakın zamanda kamuya duyurulan birkaç işlemin altını çizmek isteyen Şimşek, ilk olarak, Yapı Kredi hisselerinin bu hafta kurumsal yatırımcılara başarılı bir şekilde arzı gerçekleştiğini bildirdi.

Söz konusu işlem hakkında konuşan Şimşek, “250 milyon dolar, son 3 yıldaki en büyük özsermaye arzı, 40’a yakın ABD ve Avrupalı ​​Yatırımcı çoğunlukla uzun vadeli ve bazı hedge Fonlar.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bakan ikinci işlemin MNG Kargo’nun bu hafta Almanya merkezli lojistik şirketi olan DHL Group tarafından satın alınması olduğunu belirtti.

Üçüncü işlemin ise geçen hafta gerçekleşen Ronesans Enerji ile TotalEnergies arasındaki ortaklık olduğunu bildirdi.

“Lira İstikrara Kavuşacak”

Bakan Şimşek, “Tüm bu işlemlerin Türkiye’ye ve sağlam makroekonomik politikalar uygulama çabalarımıza duyulan güveni göstermektedir.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’ye yapılacak uzun vadeli yatırımların, politikaları destekleyeceğini belirten Şimşek, Lira’da istikrara kavuşacak ve son dönemde başlatılan mali ve parasal sıkılaştırmanın büyüme üzerindeki etkisinin daha hafif olmasını sağlayacağını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.