Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman Lojistik Şirketi DHL, MNG Kargo’nun Tamamını Satın Alacak

Almanya merkezli lojistik şirketi olan DHL Group, MNG Kargo'nun hisselerinin yüzde 100'ünü satın almak üzere bir anlaşma imzaladı. İşte detaylar;
Alman Lojistik Şirketi DHL, MNG Kargo’nun Tamamını Satın Alacak
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen lojistik firması DHL Group, 2023 yılında kurulan MNG Kargo ile hisselerinin yüzde 100’ünü almak için anlaşma imzaladı. Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada anlaşmanın, Türkiye’nin hızla büyüyen e-ticaret ve kargo sektörlerine yeni bir ivme kazandıracağı belirtildi.

DHL Group’un imzaladığı MNG Kargo’nun hisselerinin yüzde 100’ünü satın almayı kapsayan anlaşma, Türkiye’ye Avrupa’dan yapılan doğrudan yatırım ülke ekonomisine ve büyüme potansiyeline gösterilen güven olarak yorumlandı.

Türkiye’nin sahip olduğu genç ve dinamik nüfusun yaygın dijital iletişim ağı ve kurulu ulaşım altyapısı ile e-ticaretinin Avrupa Birliği (AB) pazarlarında çok daha hızlı bir şekilde, çift haneli büyüdüğü bir ülke olarak öne çıktığı öne sürüldü.

MNG Kargo 27 aktarma merkezi, 800’ü aşan şubesi ve yaklaşık 10 bin kişiye sağladığı istihdam ile sektörün lider firmalarından.

Söz konusu satış anlaşmasıyla MNG Kargo’nun DHL Group’un uluslararası lojistik uzmanlığından ve geniş küresel ağından faydalanacağı kaydedildi. Ayrıca DHL e-ticaret biriminin bir parçası olacak ve DHL e-ticaret Avrupa kargo teslimatı ağını tamamlayacağı eklendi.

GCM Yatırım Banner

DHL, Satın Alımla e-ticaret Ağını Genişlecek

DHL Group Üst Yöneticisi (CEO) Tobias Meyer, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Meyer e-ticarete verdikleri öneme dikkat çekerek, “MNG Kargo, bizim iş portföyümüzü tamamlayacak. Bu sektördeki kurulu ağımızı daha genişletmemize yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilirlik, küreselleşme ve dijitalleşmenin yanı sıra e-ticareti lojistikte bir mega trend olarak tanımladıklarını bildiren Meyer, 2025 DHL Grup Stratejisi’nde odaklandıkları bir alan haline getirdiklerini vurguladı.

e-ticaretin lojistik sektörü ve özellikle de kargo hacimleri için en büyük büyüme faktörlerinden biri olmayı sürdürdüğünü ifade ederek, bu sebeple organik ve inorganik büyüme stratejileri ile e-ticaret sektöründe büyümeyi hedeflediklerine işaret etti.

Türkiye’nin Artan Yatırım İştahını Göstermekte

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu da satın alıma ilişkin yorumlarda bulundu. Dağlıoğlu, “Türkiye’nin; büyüyen ekonomisi, stratejik konumu, yetkin iş gücü ve kurulu ulaşım altyapısı ile lojistik sektöründe bölgesel bir merkez durumunda.” dedi.

Türkiye’deki kargo hacminin e-ticarette yakalanan çift haneli büyüme ile günden güne arttığını vurgulayan Dağlıoğlu, DHL’nin Cumhuriyetin 100. yılında gerçekleştirdiği satın alımının ülke potansiyeline olan inancı ve artan yatırım iştahının göstergesi olarak değerlendirdi.

Dağlıoğlu açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’deki yatırım ortamının geliştirilmesi ve uluslararası doğrudan yatırımların artırılmasının en önemli hedeflerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Global Müşteriler Türkiye Pazarıyla Buluşacak

DHL e-Ticaret CEO’su Pablo Ciano, “DHL e-Ticaret olarak amacımız müşterilerimize güvenilir, ulaşılabilir ve sürdürülebilir e-ticaret teslimat hizmetleri sunmaktır.” ifadeleriyle satın alımı değerlendirdi.

Söz konusu stratejideki belkemiğininse işlettikleri geniş ağ, dijital uzmanlık ve yetkinliklerle oluştuğunu vurguladı.

Ciano yaptığı açıklamada, “MNG Kargo’nun satın alınması, kurulu ağımızı güçlendirecek ve global müşterilerimizi Türkiye pazarıyla buluşturmamıza yardımcı olacak.” ifadelerini kullandı.

Kargo Sektörü Hız Kesmeden Gelişiyor

MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz, “MNG Kargo olarak, DHL Group’un global bilgi ve teknoloji birikimini arkamıza alarak tüketiciye sunduğumuz hizmet kalitesini daha da geliştirmeyi ve kapasite artırım yatırımları ile daha da yüksek istihdam yaratmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin uluslararası üreticilerin sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturma stratejilerinin odağı haline geldiğini öne sürdü. Gündüz, kargo sektörü gelişiminin hız kesmeden devam ettiğinin altını çizdi.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde işlemin tamamlanması için Rekabet Kurumu ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun onayına ihtiyaç duyulduğunun bilgisini verdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.