Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Türkiye’yi Hak Etmediği Gri Listeden Çıkaracağız

FATF toplantısında konuşan Şimşek, Türkiye’yi gri listeden çıkarmak için gereken adımların atılacağını söyledi. İşte detaylar;
Şimşek: Türkiye’yi Hak Etmediği Gri Listeden Çıkaracağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) toplantısında açıklamalarda bulundu. FATF tarafından Türkiye’ye ilişkin saptanan 7 eksikliğin son toplantıda 2’ye indirildiğini duyuran Şimşek, Türkiye’nin kara para ve terörün finansmanıyla mücadelesinin kararlılıkla sürdüğünü paylaştı.

En kısa sürede kalan eksikliklerin de çözüleceğini, Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasının sağlanacağını ifade etti.

“Yakın Tarihte Yayımlanacak”

FATF standartlarına uyum çerçevesinde Türkiye’nin en başarılı ülkeler arasına girdiğini gösteren raporun yakın tarihte yayımlanacağını bildirdi.

Sonraki süreçte FATF kapsamındaki tüm kurumlarla iş birliği içinde gerekli adımları atacakları, Türkiye’nin hak etmediği gri liste sürecinden çıkması için şartların yerine getirileceğini söyledi.

MASAK koordinasyonunda yoğun şekilde çalışıldığını, gri liste sürecinin sona ermesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Gri Listeye Ne Zaman Girdi?

Türkiye, 2019 yılında yayımlanan, gri liste olarak da bilinen artırılmış izlemeye tabi ülkeler listesine dahil edilmişti. Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) resmi internet sitesinde yer alan duyuruda Türkiye’nin listeye FATF tarafından alındığı hatırlatıldı.

MASAK, Türkiye’de kara para aklanması, terörizmin ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanıyla mücadele kapsamında çok ciddi adımlar atıldığını, bunun FATF tarafından da kabul gördüğünü belirtti.

Ekim 2021’de FATF tarafından Türkiye’ye yönelik 7 eksiklik belirlenmişti ve 2023’te bunlar 2’ye indirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.