Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Politikalarımız Kısa Vadede Finansal İstikrar Hedefliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, ekonomide izlenecek politikaların temel hedeflerini açıkladı.
Şimşek: Politikalarımız Kısa Vadede Finansal İstikrar Hedefliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) aldığı faiz kararı sonrası bir değerlendirme yapmıştı. İstanbul’a hareketinden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yaptığı yorumu sosyal medya hesabından da paylaşan Şimşek;

“Ekonomi politikalarımız kısa vadede fiyat istikrarını ve makro finansal istikrarı hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşmada kararlıyız. Merkez Bankası’ının dünkü açıklamasında da belirtildiği gibi bu bir süreçtir. Bu süreç kararlılıkla ve kademeli olarak yönetilecektir.“ ifadesini kullandı.

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası yaptığı değerlendirmede ise istikrar, güven, sürdürülebilirlik vurgusu yaparak, gelecek dönemde izlenecek ekonomi politikasının bu kavramlar ekseninde şekilleneceğini belirtti.

Sürdürülebilir büyümenin refah ve kalkınma için vazgeçilmez önkoşul olduğunu söyleyen Şimşek, bunun ancak yatırım ve istihdam ile sağlanacağının altını çizdi. Yatırımların ise öngörülebilirlik ortamında yapılacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın