Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek: Türkiye Yüzyılı Felsefesi 3 Kavramla Somutlaştırılır

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası kritik değerlendirmede bulundu.
Bakan Şimşek: Türkiye Yüzyılı Felsefesi 3 Kavramla Somutlaştırılır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 15’e yükseltmesinin ardından ilk değerlendirmesini yaptı. Sosyal medya hesabından “Türkiye Yüzyılı’nın temel felsefesi üç kavramla somutlaşmıştır: İstikrar, Güven, Sürdürülebilirlik…” ifadesiyle açıklamasına başlayan Şimşek, gelecek dönemde izlenecek ekonomi politikasının bu kavramlar ekseninde şekilleneceğini söyledi.

Bundan sonra izlenecek politikanın 85 milyon vatandaşın ve gelecek nesillerin, huzur ve güven içinde daha müreffeh yaşamasını sağlamayı, bireylerin bir bütün olarak toplumun mutluluğa ulaşmasına imkan tanıyacak ekonomik çevre inşa etmeyi temel vizyon edineceğini söyledi.

Sürdürülebilir büyümenin refah ve kalkınma için vazgeçilmez önkoşul olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, bunun bir yandan da yatırımlar ve istihdam artışı ile verimlilik artışı sağlayacağını söyledi.

Yatırım ve istihdam kararları için en önemli belirleyici faktörün öngörülebilirlik olduğunu ifade etti. Finansman koşulları elverişli ve kârlılık çok cazip olsa bile öngörülebilirlik olmadan yatırımları ve istihdamı artırmanın mümkün olmadığının altını çizdi.

Bunun ancak güven ile tesis edileceğini söyleyen Şimşek, güvenin de kurala göre politikalar uygulanarak temin edilebileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Merkez Bankası’nın kararı sonrasında izlenecek politikayı adım adım açıklayan Şimşek bunları şu şekilde sıraladı:
  • Fiyat istikrarına odaklanan ve finansal istikrarı gözeten kurala dayalı para politikası
  • Kamu kesimi mali dengesinde istikrarlı bir yapıyı ve sürdürülebilir bütçe finansmanını hedefleyen kurala dayalı öngörülebilir maliye politikası
  • Piyasa ekonomisi, serbest kambiyo rejimi, dışa açık ekonomi ilkelerine dayalı politika çerçevesi.

Türkiye’ye çok ciddi miktarda sermaye akımı sağlanacağını bu sayede yatırımların ve üretim finansmanının daha kolay hale geleceğini söyleyen Şimşek aynı zamanda Türk Lirası’nın yeniden istikrar kazanmasını güvenilir bir para birimi haline gelmesini sağlayacağını sözlerine ekledi.

“Paramızın istikrarlı ve güvenli olması, dolarizasyon belasından kurtulmak için en etkili çözümdür.” diyen Maliye Bakanı, Türkiye’nin ekonomi felsefesinin temelinin teşebbüs hürriyeti, piyasa ekonomisi, dışa açık serbest kambiyo rejimi, dalgalı kur sistemi ve enflasyon hedeflemesi modeli ilkeleri tarafından belirlenen çerçeveye dayandığını belirtti.

Bugün Merkez Bankası’nın aldığı kararın da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.