Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Tek Haneli Enflasyon için Hangi Yıla İşaret Etti?

Bütçe görüşmelerinde konuşan Şimşek, enflasyonu düşürmek konusunda kararlı olduklarını bildirdi ve doğrudan vergilerin payını artıracaklarını kaydetti. İşte detaylar;
Şimşek Tek Haneli Enflasyon için Hangi Yıla İşaret Etti?
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bütçe görüşmelerinde önemli açıklamalarda bulundu. Enflasyonu düşürmek konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Şimşek, Orta Vadeli Program’ın (OVP) hedefinin enflasyonda kalıcı düşüş olduğunu belirtti.

Bakan, tek haneli enflasyon için 2026 yılına işaret etti ve sermaye piyasalarını enflasyondaki düşüşle birlikte güçlendireceklerini ifade etti. Gelecek dönemlerde tasarruf harcamalarını devam ettireceklerini açıklayan Şimşek, borçlanma maliyetlerinin gerilediğini söyledi ve “Çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik.” ifadelerini kullandı.

Vergi Açıklaması

Mehmet Şimşek, Türkiye’nin risk priminin Mayıs ayından bu yana 400 baz puandan daha fazla düştüğünün altını çizdi. Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi 20 Aralık’ta 285,97 seviyesini gösteriyor.

Türk lirası varlıklara uluslararası yatırımcıların ilgisinin arttığını söyleyen Bakan, bunun daha da yükseleceğini belirtti.

Piyasada arzuladıklarından daha fazla kaynak akışı olduğunu aktardı ve vergiler hakkında konuştu. Doğrudan vergilerin payını artıracaklarını, etkin olmayan istisna ve indirimlerin kaldırılması için çabalayacaklarını duyurdu. Şimşek, “Sorun dolaylı vergilerin yüksekliği değil, dolaysız vergi gelirlerinin yeterli düzeyde olmamasıdır.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan ve Mehmet Şimşek, 11 Ocak’ta JPMorgan merkezinde yapılacak toplantı için New York’a gidecek. Toplantıda enflasyon, para politikası, finansal piyasalar ve bankacılık gibi önemli konularda sunum yapılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın