Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Öğrencileri Kara Para ve Terör Finansmanına Karşı Uyardı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, üniversite öğrencilerini terörü finanse eden hesaplara karşı uyardı. Ayrıntılar geliyor…
Şimşek Öğrencileri Kara Para ve Terör Finansmanına Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, terörün finansmanı ve suç gelirlerinin aklanmasına yönelik yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek kamuoyunun bilinçlenmesinin, bu suçların önlenmesindeki kritik rolüne dikkat çekerek, özellikle üniversite öğrencilerinin “hesap kullandırma” faaliyetlerinde bulunabildiğini belirtti.

Üniversite öğrencilerinin gelir elde etmek amacıyla banka hesaplarını kara para aklayan ya da terörü finanse eden kişilere hesaplarını kullandırmamaları uyarısında bulunan Şimşek, “Gençler, bilerek ya da bilmeyerek geleceklerini karartmasınlar. Bu durum, kara para aklayan ya da terörü finanse eden kişilerin paranın izini kaybettirmek için yüksek miktarda para transferi gerçekleştirerek nihai amaçlarına ulaşmalarına sebep oluyor.” diye konuştu.

Bakan Şimşek, hesaplarını kullandıranların ilerleyen süreçte hapis cezalarıyla karşılaşabileceği uyarısında bulunarak, “Gençler, bu işlere bilmeden bulaşsalar dahi, sabıkalı duruma düşeceklerini ve geleceklerini karartma riskinin olduğunu bilmeli.” ifadelerini kullandı.

Üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için MASAK tarafından hazırlanan afişlerin, üniversitelere gönderilmesi amacıyla YÖK’e iletildiğini anlatan Şimşek, gençlerin uyarıldığını söyledi.

Şimşek, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi amacıyla yasal mevzuat ve MASAK’ın kurumsal yapısının güçlendirilmesi ile kamuoyunun bu konularda güçlü biçimde bilgilendirilmesi faaliyetlerine devam edeceklerini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

MASAK’ın, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi konusunda çalışmalarına, kolluk kuvvetleri ve adli mercilerle de iş birliği içinde aralıksız sürdüğünün bilgisini verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.