Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Kamuda Tasarruf için Şart Koştu: TOGG

Mehmet Şimşek, ekonomide uygulan yeni politikaların sonuçlarının alınmaya başladığını söyleyerek rezervlerimiz güçlendiğini vurguladı. Detaylar haberin içerisinde;
Şimşek Kamuda Tasarruf için Şart Koştu: TOGG
HABER GİRİŞ

Değişen ekonomi yönetimiyle uygulanan politikaların sonuçlarına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sabah’a açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, ekonomide atılan adımların sonuçlarının alınmaya başladığına dikkat çekti.

Uygulanan politikalarla yatırımcı güveni arttığına işaret eden Şimşek, Türkiye’nin risk priminin düştüğünü, rezervlerin güçlendiğini ve kur oynaklığının azaldığını söyledi.

Türkiye’nin risk primini gösteren CDS’in Mayıs’ta 700 baz puanın üzerinde olduğunu anımsatarak, 7 Aralık itibarıyla 336 baz puana gerilediğini belirtti. Mayıs-Aralık döneminde Türkiye’nin risk priminin 300 baz puandan fazla düştüğünü, gelişmekte olan ülkelerin risk priminin ortalama 55 baz puan gerilediğini kaydetti.

Türkiye’nin Not Görünümü Yükseldi

“Kur oynaklığı azaldı. TL’deki kan kaybı durdu.” diyen Şimşek, 1 aylık opsiyonların ima ettiği kur oynaklığının Mayıs’ta yüzde 57 seviyesindeyken 7 Aralık itibarıyla yüzde 9’a gerilediğini vurguladı. Aynı dönemde gelişmekte olan ülkelerin ortalamasınınsa yüzde 11 seviyesinde olduğunu söyledi.

Standard & Poor’s ve Fitch’ten gelen olumlu haberlere vurguda bulunarak, Türkiye’ni not görünümünün iyileştiğini bildirdi. Standard & Poor’s tarafındna Türkiye’nin not görünümünün önce durağana, sonra pozitife yükseltildiğini kaydetti. Fitch’in ise negatiften durağana yükselttiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Cari Açık Azadı

Ekonomide atılan adımlarla cari açığın azaldığını dile getiren Bakan Şimşek, 2023’ün 2’nci ve 3’üncü çeyreğinin karşılaştırıldığında iç talebin büyümeye verdiği katkının 10,2 puandan, 8,5 puana gerilediğini paylaştı.

Net dış talebin negatif katkısının ise 6,3 puandan 2,6 puana düştüğünü aktararak, cari açığın azaldığına işaret etti. Yıllıklandırılmış cari açığın Eylül’de Mayıs’a göre 8,6 milyar dolarlık bir iyileşme gösterdiğini ve 51,7 milyar dolar olarak gerçekleştiğinin altını çizdi.

KKM Hesaplarından Çıkış Arttı

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından da çıkış olduğunun bilgisi veren Bakan Şimşek, şu şekilde konuştu;

“Para politikasındaki normalleşmeyle TL getirileri artmaya başladı. KKM stoku 25 Ağustos’ta 3,3 trilyon TL idi. 1 Aralık itibarıyla bu tutar 2,7 trilyon TL’ye geriledi.”

Brüt rezervlerin de arttığına işaret ederek, brüt rezervlerin Mayıs sonundan bu yana 41,7 milyar dolar artarak 140,1 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı.

Alınacak Araçlarda TOGG Şartı

Kamuda tasarruf önlemleri için çalışmaların devam ettiğini öne süren Şimşek, vatandaşın kamuda tasarruf beklediğini ve bu konuda yoğun çaba gösterdiklerini bildirdi.

Şimşek açıklamasında, “Bizim bakanlığımızda yurt dışı gezilerini yoğun şekilde inceliyoruz, gerekli mi, bir kişi gitse olur mu? Bu konularda da hassasiyet gösteriyoruz. En büyük tasarruf üretken alanlara kaynakların kanalize edilmesidir.” ifadelerini kullandı.

Kamuya alınacak taşıtlarda TOGG’u şart koştuklarının bilgisini veren Bakan Şimşek, şöyle devam etti;

“Kurumların planlanmış taşıt talepleri var. Örneğin ‘taşıtım eski, yenilenmesi lazım’ diye talepler geliyor. Onay verirken ‘sadece yerli ve milli olan, kullanımı ucuz olan elektrikli TOGG’u alabilirsin’ diyoruz, ikincisi mevcudu satacaksın diyoruz. Muhtemelen mevcut daha pahalıdır, dizel ya da benzinlidir, gideri yüksektir. Bu konularda hassasız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın