Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Duyurdu: 8 Milyon Araç Maliye Denetimine Takılacak!

Ticari araçlara getirilecek olan akaryakıt depolama yasağından sonra bir düzenlemenin daha haberi geldi. Şimşek, yeni sistemi duyurdu.
Şimşek Duyurdu: 8 Milyon Araç Maliye Denetimine Takılacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Akaryakıtta bir dönemi kapatacak olan yakıt depolama yasağı haberi bugün gündeme düştükten sonra Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten sektörü regüle edecek yeni sisteme ilişkin açıklama geldi.

Bakan Şimşek, 6 ay sonra uygulamaya alınacak Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi (UTTS) ile 8 milyon aracın denetimde olacağını ve 713 milyar liralık akaryakıt tüketiminin dijital olarak takibe alınacağını açıkladı.

2,5 milyon vergi mükellefinin 8 milyon taşıtı olduğunu belirten ve usulsüz akaryakıt fişi düzenlenmesine yönelen Şimşek, “Akaryakıt istasyonlarındaki vergi kaybının önlenmesi için önemli bir adım atılmış olacak” dedi.

UTTS ‘nin Darphane tarafından geliştirildiğini açıklayarak, 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren araç plakalarının ödeme kaydedici cihazlara girişinin elle yapılmayacağını söyledi.


Sistem için gerekli olan cihazların bu yılın sonuna kadar takılacağı notunu düşerek şöyle konuştu:

“Akaryakıt sektöründe sadece 2022 yılında 75 milyar lira değerinde usulsüz fiş ve faturalar sebebiyle yıllık en az 15 milyar lira seviyesinde vergi kaybının oluştuğu belirlendi. Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’nin devreye alınmasıyla elle plaka girişi ve bu sayede usulsüz akaryakıt fişi düzenlenmesi engellenecek”

GCM Yatırım Banner

Şimşek, vergide adalet sözünü yineleyerek, “Çok kazanandan çok vergi alacağız. Kayıt dışılığı azaltarak bütçe finansmanını iyileştireceğiz” diye ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.