Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek: Cari Açık OVP Tahmininin Altında Gerçekleşecek

Mehmet Şimşek 2024 yılında uluslararası doğrudan yatırımlarda artış beklediklerini belirtti ve portföy yatırımlarında 5,8 milyar dolar net giriş olduğunu belirtti.
Şimşek: Cari Açık OVP Tahmininin Altında Gerçekleşecek
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X sosyal medya hesabı üzerinden cari açık verisine yönelik yorumlarını paylaştı. Cari açığın yıl sonunda Orta Vadeli Program (OVP) tahmininin altında gerçekleşeceğini belirtti.

Bayram etkisiyle artan dış ticaret açığı nedeniyle yıllık cari açığın Nisan’da 31,5 milyar dolara sınırlı yükseldiğini aktaran Bakan, dış finansman girişlerindeki olumlu seyrin devam ettiğini kaydetti.

2023’ün ilk dört ayında portföy yatırımlarında 1,5 milyar dolar net çıkış, 2024’ün aynı döneminde ise 5,8 milyar dolar net giriş olduğunu vurguladı.

Orta-uzun vadeli tahvil dahil dış borç çevirme oranlarının aynı dönemde bankacılık sektörü için yüzde 90’dan yüzde 158’e, banka dışı özel sektör için ise yüzde 72’den yüzde 116’ya çıktığını bildirdi.

“Yatırımlarda Artış Bekliyoruz”

 

GCM Yatırım Banner

Program kapsamında atılan adımlarla uluslararası doğrudan yatırımlarda artış beklediklerini ifade eden Şimşek, yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyretmesini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların oldukça altında gerçekleşmesini öngördüklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.