Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Cari Açığı Nisan’da Tırmandı! 5,3 Milyar Dolar

Merkez Bankası tarafından bugün Nisan 2024 dönemine ilişkin ödemeler dengesi gelişmelerini yayımlandı. Raporun detayları haberin içerisinde;
Türkiye’nin Cari Açığı Nisan’da Tırmandı! 5,3 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün Nisan 2024 dönemine ilişkin ödemeler dengesi gelişmeleri yayımlandı. Rapora göre Nisan’da cari işlemler hesabı 5 milyar 285 milyon dolar açık kaydetti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 497 milyon dolar açık verdi.

Merkez Bankası’nın Nisan raporuna göre ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 7 milyar 649 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Geçen ay açıklanan Mart raporunda Türkiye’nin cari işlemler hesabı 4 milyar 544 milyon dolar açık vermişti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabıysa 782 milyon dolar fazla kaydetmişti.

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 3 milyar 110 milyon dolar, bu kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler ise 2 milyar 548 milyon dolar oldu.

Nisan raporuna göre birincil gelir dengesinde 1 milyar 355 milyon doları net çıkış kaydedilirken, ikincil gelir dengesi kalemlerinde 609 milyon dolar net giriş oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.