Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Açıkladı: Seçici Kredi Sıkılaşmasına Gidiyoruz

Dünya Türk İş Konseyi’nde konuşan Şimşek, enflasyona ve ekonomi politikalarına yönelik açıklamalarda bulundu.
Şimşek Açıkladı: Seçici Kredi Sıkılaşmasına Gidiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haliç Kongre Merkezi’nde 10. Dünya Türk İş Konseyi Kurultay’ında açıklamalarda bulundu. Bakanlığın yürüttüğü politikalara değinen Şimşek, enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını belirtti. Bunu daha önce başardıklarını ve tekrar başaracaklarını vurguladı.

Küresel enflasyonun aşağı yönlü trendde olduğunu, fakat uzun vadeli ortalamaların üzerinde seyrettiğini söyledi. Türkiye’de seçici kredi sıkılaşmasına gittiklerini açıkladı.

Maliye politikasının ve para politikasının ahenkli bir şekilde gideceğini, çünkü enflasyonla mücadelenin sadece para politikası üzerinden yürütülemeyeceğini ifade etti.

Amaçlarının kıt olan imkanların üretken alanlara kanalize edilmesi olduğunu, en büyük önceliklerinin ise ihracat olduğunu açıkladı. Türkiye’nin 1,1 trilyon dolarlık bir ekonomi haline geleceğini ve 2026’da Dünya Bankası’nın tanımıyla gelişmiş ülkeler kategorisine gireceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın