Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Açıkladı: Kayıt Dışı Ekonomiye Yeni Önlemler Geliyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında ek tedbirler getireceklerini söyledi. Ayrıntılar geliyor...
Şimşek Açıkladı: Kayıt Dışı Ekonomiye Yeni Önlemler Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele amacıyla Resmi Gazete’de bugün yayımlanan tebliğlerle getirdikleri yeni düzenlemelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek akaryakıt alımlarında yeni bir sistem kullanılacağının mesajını verdi.

Gelir İdaresi Başkanlığının, elektronik uygulamaları kapsamında, Dijital Vergi Dairesi’ni devreye alacaklarını aktaran Şimşek, elektronik ortamda sunulan hizmetlerin tek çatı altında birleştirilerek mükelleflere elektronik uygulamalara kolay, hızlı ve güvenli şekilde erişme imkanı sağlanacağını belirtti.

İşlemler Vergi Dairesine Gidilmeden Yapılacak

“Dijital Vergi Dairesi, beyanname, bildirim, dilekçe gibi belgelerin elektronik ortamda verilebilmesi ve bu belgelere ilişkin işlemlerin sonuçlarının elektronik ortamda sunulması ile vergilendirmeye ilişkin ödevlerin yerine getirilmesine yönelik hizmet verecek.

Şimşek, Dijital Vergi Dairesi’yle vergi dairesine gitmeden tüm işlemlerin yapılabileceğini, mükellefiyet ve “Borcu yoktur” yazısı gibi bazı işlemlerin tamamen elektronik ortamda gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

Bakan Şimşek, vergi dairesince yapılan işlemlerin, robotik süreçler ve yapay zeka teknolojileri kullanılarak, işlemler Dijital Vergi Dairesi üzerinden yapılacağını vergi dairesine gidilmeden mükelleflerin işlemlerinin anında çözüleceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Akaryakıt Alımında Yeni Sistem

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Resmi Gazete’de kısa süre önce yayımlanan tebliğ ile akaryakıt alımlarında taşıt plakalarının yeni nesil yazar kasalara elle yazılmadan otomatik olarak iletilmesini sağlayacak Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi’nin hayata geçirileceğini hatırlattı.

Bu sistem ile hatalı ve usulsüz işlemlerin önüne geçilmesi amacıyla akaryakıt alımlarında taşıt tanıma sistemi kullanma zorunluluğunun getirildiğin altını çizdi.

Şimşek, akaryakıt sektöründe kayıt dışılığın yoğun olduğunu belirterek, “Hükümetimiz akaryakıt alımlarında taşıt tanıma sistemi kullanma zorunluluğu getirerek kayıt dışılık ile mücadelede yeni bir sayfa açtı.” ifadelerini kullandı.

Sistemle yakıt alan araçtan başka bir aracın plakasına fiş düzenlenmesinin önleneceğini belirten Şimşek, “Düzenleme ile vergi mükelleflerinin işte kullandıkları taşıtlar için yapılacak akaryakıt ve LPG alımlarında 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren zorunlu olarak kullanılacak.” diye konuştu.

Şimşek, akaryakıt pompalarının tabancılarına bir taşıt tanıma okuyucu cihazı takılacağını, taşıt tanıma cihazının okuması sonucunda plakanın otomatik olarak yeni nesil pompa ödeme kaydedici cihazlara güvenli olarak iletilmesi sağlanacağını söyledi.

Yakıtın verilmesinin ardından da fişin, sistem kapsamında düzenlendiğini gösteren bilgiyi içerecek şekilde otomatik düzenleneceğini aktardı. Şimşek, usulsüz işlemlere tevessül edenler tespit edilerek haklarında yasal işlemler yapılacağı uyarısında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.