Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Simitten Sonra Ekmek Zammı Gündemde: Yüzde 50 Artış Kapıda!

Zam haberlerine bir yenisi eklendi. İstanbul’da simit için beklenen fiyat artışı kararı ekmek için de geldi. Ekmeğe yarı yarıya zam bekleniyor.
Simitten Sonra Ekmek Zammı Gündemde: Yüzde 50 Artış Kapıda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre enflasyonu yüzde 100’ü aşan İstanbul’da simit fiyatı için beklenen zam haberi ekmeğe geldi. Maliyetleri karşılamada güçlük çeken üreticiler, zam için yeni yılı bekleyemedi.

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, Aralık ayından önce İstanbul’da ekmeğe zam yapılacağını duyurdu. Yeni gelen zamla birlikte 5 TL’ye satılan ekmeğin fiyatının 7,5 TL’ye çıkacağını açıkladı.

Sendika Başkanı, maliyet artışlarına dikkat çekerek, yardım yapılmaması halinde artık ekmeğin mevcut fiyatta satışa çıkarılamayacağını söyledi.

“Eğer Bize Elektrik ve Doğal gazı Vermezseler Ekmeği 7,5 TL Yapacağız”

Ekmek zammı tartışmalarında özellikle enerji maliyetlerinin dükkana ortak olduğuna ilişkin şikayetler gündeme geldi.

Kolivar, “Aybaşını bulmaz, ekmek İstanbul’da 7,5 TL’nin altında olmaz. Eğer bize, elektrik ve doğal gazı vermezseler ekmeği 7,5 TL yapacağız” dedi.

GCM Yatırım Banner

İşletme tipi elektrik fiyatlarına gelen fahiş zamların üreticileri ciddi anlamda zorladığını belirterek, çözüm olarak ev tipi elektrik kullanımını önerdi.

“Ruhsatlı fırınlara elektriği ev tipi fiyatına verirseler bizim maliyetimiz düşer” diyerek, fırıncının nefes alacağını ve zam kararı almayacağını savundu.

İstanbul’da bulunan fırınların yüzde 80’inin batma evresine geldiğini kaydeden Kolivar, “Günlük un alıyorlar. Her bir fırının faturası korkunç arttı, 40-50 bin TL gelmeye başladı” dedi.

Simidin 8 Liraya Çıkarılması Gündemde

Temmuz ayında İstanbul’da 100 gramlık simidin 4 liradan 5 liraya çıkarılmasının ardından maliyet artışları durmadığı için bir zam istediği de geçen hafta gündeme gelmişti.

Önümüzdeki günlerde yeni zammın tartışılmaya başlanacağı haberini veren İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, enerji harcamalarına dikkat çekmişti.

Elektrik ve doğal gazda ciddi fiyat artışlarına gidildiğinin altını çizen Özdemir, “Mevcut durumda simidin maliyeti 5 lira. Simidin, açmanın ve poğaçanın eski kâr marjlarına gelmesi için 8 TL’ye satılması lazım” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.