Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sigorta Devinden Devasa Kaynak Artışı

Üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Anadolu Hayat Emeklilik, büyüme verisiyle nefes kesti. Kaynak artırımı ve aktif büyüklüğüyle sektörde lider konumunu korudu.
Sigorta Devinden Devasa Kaynak Artışı
HABER GİRİŞ

Sene başında aktif büyüklüğünü 90,6 milyar TL’ye çıkardığını açıklayan Anadolu Hayat Emeklilik, yıl bitmeden aktif büyüklüğünü 143,4 milyar TL’ye yükselterek başarılı bir tablo çizdi. Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketi, öz kaynaklarını ise 5,7 milyar TL’ye çıkardı.

2023 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan şirket, bireysel emeklilik sistemindeki (BES) toplam fon büyüklüğü ile gücüne güç kattı.

Anadolu Hayat Emeklilik’in BES tarafındaki fon büyüklüğü sene başına göre yüzde 56,2 artarak 118,1 milyar TL seviyesinin üzerine çıktı.

Aktif büyüklüğü geçen yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 96 artan şirketin performansını yorumlayan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay, bu yıl büyümeye devam eden BES ve hayat sigortası sektörlerine dikkat çekti.

BES vasıtasıyla katılımcı sayısında sene başına göre yüzde 10,4’lük artış kaydettiklerini ve sigortalı sayısının 2,7 milyonu geçtiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Atalay, “Bunun yanı sıra şirketimiz, 1,4 milyona yaklaşan gönüllü BES katılımcı sayısı ve 6,4 milyar TL’yi aşan OKS fon büyüklüğü tutarı ile her iki kategoride özel sermayeli şirketler arasındaki liderliğini yılın üçüncü çeyreğinde de sürdürdü. Hayat sigortası prim üretimimiz 2023 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 119,8 oranında artarak 4,8 milyar TL’ye ulaştı. Aktif büyüklüğümüz 143,4 milyar TL, öz kaynaklarımız ise 5,7 milyar TL seviyesinde gerçekleşti” dedi.

‘Çocuğum için BES’ ile Liderlik Koltuğu Korundu

‘Çocuğum için BES’ uygulamasıyla 2,4 milyar TL fon büyüklüğünü yakaladıklarını açıklayan Atalay, geçen ay itibarıyla 18 yaş altı müşteri grubunda 235 bin katılımcıya ulaştıklarını söyledi.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü, “Katılımcı sayısında yüzde 26,4, fon büyüklüğünde ise yüzde 26,1 pazar payı ile liderliğimizi koruduk” dedi.

Anadolu Hayat Emeklilik Hisse
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul’da ANHYT koduyla sigorta endeksinde öne çıkan şirket, yatırımcısına yıllık yüzde 230’un üzerinde kazanç sağladı.

Savaş gündemiyle destek noktası sarsılan BIST 100’ün düşüş gösterdiği günlerde yeşil mumları koruyamayan ANHYT, aylık yüzde 3 oranında değer kaybı yaşadı.

Bugün ise yüzde 9’a yakın düşüşle tabana giden şirket hisseleri TSİ 17.05 itibarıyla 47,34 liradan kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.