Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anadolu Hayat Emeklilik’in Aktif Büyüklüğü Yüzde 76 Arttı

Anadolu Hayat Emeklilik’in, 2022 yılına ilişkin finansal sonuçları açıklandı. Şirketin Müdürü Murat Atalay ise ülke ekonomisine katma değer yaratmaya devam edileceği mesajını verdi.
Anadolu Hayat Emeklilik’in Aktif Büyüklüğü Yüzde 76 Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin ilk hayat sigorta şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik’in, 2022 finansal sonuçları açıklandı. Şirketten konuya yönelik açıklama geldi. Anadolu Hayat Emeklilik’in, 2022’de aktif büyüklüğünün yıllık bazda yüzde 76  artırdığı açıklandı.

Şirketin, toplam 90,6 milyar TL aktif büyüklüğüne sahip olduğu aktarıldı. Emeklilik sistemi toplam fon büyüklüğünün ise 75,7 milyar TL’ye çıktığı ifade edildi.

BES Fon Büyüklüğü 75,7 Milyar TL’ye Ulaştı

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay, şirketin 2022 finansal sonuçları ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Salgının ekonomik anlamda etkisini hissedildiği bir ortamda bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektörlerinin 2022’de büyümeye devam ettiğini belirtti.

Atalay, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 31 Aralık 2022 tarihli verilerine göre Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) fon büyüklüğünün yılbaşına göre yüzde 74,8 oranında arttığını söyledi. Rakamın 75,7 milyar TL’ye ulaştığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Katılımcı sayısının ise yüzde 14,3 oranında artarak 2,5 milyona yükseldiğini aktardı.

“18 Yaş Altı Katılımcı Sayısının Fon Büyüklüğü 802 Milyon TL Oldu”

Hayat sigortası prim üretiminin 2022 yılında yüzde 78,9 oranında artarak 3,5 milyar TL’yi aştığı bilgisini verdi. Öz kaynakların 3,4 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı.

Geçen yıl 18 yaş altı katılımcı sayısının 175 bini aştığını vurgulayan Atalay, fon büyüklüğünün ise 802 milyon TL seviyesine ulaştığını kaydetti.

Atalay, “Dijital kanallarımız, AHE Online ve AHE Mobil’e yeni işlevler kazandırdık, bu kanallar üzerinden online satışı gerçekleşen ürünlerimize yenilerini ekledik. Sürdürülebilirlik kapsamında da yeni projelere imza attık.” açıklamasında bulundu.

Anadolu Hayat Emeklilik Müdürü Atalay, dijitalleşme ve sürdürülebilirliği odak noktası alarak üst seviye müşteri deneyimi sağlamaya yönelik çalışmalar ile sektöre yön verilen başarılı bir yılı geride bıraktıklarını aktardı. Hedeflerinin ülke ekonomisine katma değer yaratmaya devam etmek olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın