Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sigaraya Zam Geldi: İşte En Düşük Fiyat

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Dündar, bir tütün markasının sigara fiyatlarına zam yaptığını duyurdu. Ayrıntılar geliyor...
Sigaraya Zam Geldi: İşte En Düşük Fiyat
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz günlerde akaryakıt fiyatlarına üst üste gelen zamlardan sonra, sigara tarafında da fiyat artışı yaşandı. Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Dündar, piyasada büyük paya sahip olan bir sigara grubunun, ürünlerine 2 TL zam yaptığını açıkladı.

Dündar, zamlı fiyatların bugünden itibaren uygulanacağını belirtti. Gelen zam ile beraber en düşük sigaranın fiyatı 23,50 TL olacak. En pahalı sigaranın fiyatı ise 27,50 TL’ye yükselecek. Uygulanacak  yeni tarife ile sigara markalarındaki artış şu şekilde olacak:

  • 21,50 TL olan sigara 23,50 TL
  • 22 TL olan sigara 24 TL
  • 23 TL olan sigara 25 TL
  • 24 TL olan sigara 26 TL
  • 25 TL olan sigara 27 TL
  • 25,50 TL olan sigara 27,50 TL

Tütün ürünlerine en son geçtiğimiz Ocak ayında zam gelmişti. Uygulanacak olan bu zamların, yıl sonu açıklanacak enflasyon oranlarına yansıyacağı belirtiliyor. Enflasyon sepetinde sigara ve alkolün yüzde 5’lik bir payı bulunuyor.

Bu zamlar ile tütün ürünlerinin ÖTV üzerindeki payı da artıyor. Rakamlar geçtiğimiz yıl toplanan tüm vergilerin yüzde 6’sını tütün üründen olduğunu gösteriyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.