Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Siemens Kâr Ettiği Çeyrekte Rusya’daki Varlıklarını Sattı

Bugün açıkladığı kâr raporunda yüksek gelir ettiği görülen Siemens’in Rusya’daki tüm varlıklarını sattığı açıklandı.
Siemens Kâr Ettiği Çeyrekte Rusya’daki Varlıklarını Sattı
HABER GİRİŞ

Almanya’nın önde gelen teknoloji şirketi Siemens, 4. çeyrekte elde ettiği milyonlarca dolarlık kâr haberinin ardından başka bir gelişmeye daha konu oldu. Şirketin, Rusya’daki tüm varlıklarını sattığı öğrenildi.

Temmuz-Eylül dönemini kapsayan üç aylık endüstriyel kârı yüzde 38 artışla 3,16 milyar euroya çıkan Siemens’in, Rusya’da bulunan varlıklarını bu dönemde sattığı açıklandı.

Rusya pazarından çekilen firmalar arasında yer alan Siemens’in Rusya’daki faaliyetlerini sonlandırma kararının ardından 2022 mali yılının sonunda şirket kaybının net 647 milyon euro olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Alman mühendislik ve teknoloji grubunun açıkladığı mali raporda, Rusya’daki endüstriyel faaliyetlerin tamamen sonlandırılmasının 2023 yılının ilk çeyreğini bulacağı söylendi.

Finans Direktörü Ralf P. Thomas’ın konuya ilişkin açıklamasında, Rus pazarından çekilen firmanın tüm endüstriyel faaliyetlerinin sonlanması için sürece start verildiğini paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Rusya pazarından çekildiğini duyuran başlıca dünya markaları arasında; Huawei, Nokia, Nike, H&M, Starbucks, McDonald’s ve Mercedes yer almıştı.

Siemens 4. Çeyrekte Çoğu Pazarda Büyüme Kaydetti

Siemens, 4. çeyrek raporunda Rusya-Ukrayna savaşına dikkat çekti.

Tüm dünyayı etkileyen savaşın, yüksek enflasyon ve Covid-19’dan kalan arz zinciri hasarının etkilerinin de birleşimine değinildi.

Bu gelişmelerin gölgesinde şirketin yine de 4. çeyrekte çoğu pazarda büyüme kaydettiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.