Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell’den Üçüncü Çeyrek ve Hisse Geri Alım Duyurusu

Petrol devi Shell, üçüncü çeyrek raporunu açıkladı. Şirket ayrıca 3,5 milyar dolarlık hisse geri alım programı duyurdu.
Shell’den Üçüncü Çeyrek ve Hisse Geri Alım Duyurusu
HABER GİRİŞ

İngiliz petrol devi Shell, üçüncü çeyrekte, şirketin yüksek petrol fiyatlarından ve rafinaj marjlarından faydalanması nedeniyle yaklaşık olarak tahminlere paralel olarak 6,2 milyar dolar kar bildirdi. Analistler düzeltilmiş kazancın 6,48 milyar dolar olmasını bekliyordu.

Kar, ikinci çeyreteki 5,1 milyar doları aşıyor, ancak Rusya-Ukrayna çatışmasının petrol ve gaz fiyatlarını desteklediği bir yıl önce bildirilen 9,45 milyar dolara göre keskin bir düşüşü temsil ediyor.

Şirket ayrıca önümüzdeki üç ay içinde gerçekleştirilecek 3,5 milyar dolarlık hisse geri alımın planını duyurdu. Shell CEO’su Wael Sawan, yılın ikinci yarısı için belirlenen 6,5 milyar doların artık Haziran ayında açıklanan 5 milyar dolardan oldukça fazla olduğunu söyledi.

Sawan yaptığı açıklamada, “Shell, değişken emtia piyasalarındaki fırsatları yakalayarak bir çeyrekte daha güçlü operasyonel ve finansal performans sergiledi” ifadelerini kullandı. Serbest nakit akışı ikinci çeyrekte 12,1 milyar dolardan 7,5 milyar dolara düşerken, nakit sermaye harcaması 5,1 milyar dolardan 5,6 milyar dolara yükseldi.

Enerji devleri, artan fosil yakıt fiyatlarının körüklediği rekor bir kâr yılını geride bırakıyor. Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintileri de dahil olmak üzere faktörlerin etkisiyle 2023′ün üçüncü çeyreği boyunca yeniden keskin bir şekilde yükselirken, Uluslararası Enerji Ajansı, petrol piyasalarının Orta Doğu’da artan çatışmaların ortasında gergin kalmasını bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Ham petrolün varil fiyatı bu ortamda 95 dolara kadar çıktı. Bu seviyeden gerileyen ham petrol yazım itibarıyla 81 dolar seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın