Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA: Orta Doğu’daki Kriz İlerledikçe Piyasalar Gergin Kalacak

IEA Petrol Piyasası Ekim 2023 raporunda savaş nedeniyle piyasaların gergin hale geldiğine vurgu yapıldı. İşte raporun detayları...
IEA: Orta Doğu’daki Kriz İlerledikçe Piyasalar Gergin Kalacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Petrol Piyasası Ekim 2023 raporunu yayımladı. Söz konusu raporda İsrail-Filistin savaşının piyasalara olan etkisine vurgu yapıldı. Dünyanın deniz yoluyla yapılan petrol ticaretinin üçte birinden fazlasını oluşturan Orta Doğu’da jeopolitik risklerin piyasaları gergin hale getirdiği belirtildi.

IEA tarafından yayımlanan raporda Orta Doğu’daki gerginliğin fiziksel arz üzerinde doğrudan bir etki olmamasına rağmen, kriz ilerledikçe piyasaların gerin durumda kalacağı bildirildi.

Ayrıca çatışmaların petrol akışı üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığı aktarıldı.

ICE Brent ham petrol vadeli işlemlerin 7 Ekim’de çatışmaların başlamasıyla tüccarların jeopolitik riskleri yeniden değerlendirmesiyle 4 dolar/varil yükseldiği kaydedildi.

Bunun yanında benzin ve akaryakıt çatlaklarının çökmesi nedeniyle rafineri marjlarının Eylül ve Ekim ayları boyunca rekora yakın seviyelerden keskin bir düşüş gösterdiği bildirildi. Ancak genel olarak mevsimsel ortalamanın üzerinde kaldığı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

2023’te rafineri ham petrol akışının günlük 1,7 milyon varil, 2024’te günlük 1 milyon varil artmasının beklendiği bildirildi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) dışı büyümenin etkisiyle küresel üretiminin, 2023 ve 2024’te sırasıyla günlük 1,5 milyon ve 1,7 milyon varil artarak yeni rekor seviyelere ulaşacağı aktarıldı.

Ayrıca Rusya’nın petrol ihracat gelirlerinin Eylül ayında 1,8 milyar dolar artarak 18,8 milyar dolara yükselerek Temmuz 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştığı kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.