Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA: Petrol Fiyatlarında Kesintilerden Dolayı Hareketlilik Artabilir

Uluslararası Enerji Ajansı, OPEC+ ittifakının son çeyrekte petrol piyasasını sıkılaştıracağını öne sürdü. Detaylar geliyor...
IEA: Petrol Fiyatlarında Kesintilerden Dolayı Hareketlilik Artabilir
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Eylül ayı Petrol Piyasası Raporu’nda, Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerini 2023’ün sonuna kadar uzatmasının dördüncü çeyrekte önemli bir piyasa açığına neden olacağını bildirdi.

OPEC ve OPEC+ olarak bilinen müttefikleri, piyasayı desteklemek için 2022’de arzı sınırlamaya başladı. Brent petrol, Suudi Arabistan ve Rusya’nın toplam günlük 1,3 milyon varil kesintilerini 2023 sonuna kadar uzatmasının ardından bu yıl ilk kez varil başına 90 doları aştı.

IEA, OPEC+ üyelerinin 2023’ün başından bu yana günde 2,5 milyon varilden fazla üretim kısıntılarının şu ana kadar ABD, Brezilya ve hala yaptırımların altında olan İran dahil olmak üzere ittifak dışındaki üreticilerden gelen yüksek arzlarla dengelendiğini söyledi.

Aylık petrol raporunda, Eylül ayından itibaren OPEC+ üretimindeki kaybın, dördüncü çeyrekte önemli bir arz açığına yol açacağına yer verildi.

Gelecek yılın başında kesinti yapılmamasının dengeyi fazlaya kaydıracağını belirten kurum, stokların rahatsız edici düzeyde düşük seviyelerde olacağını ve kırılgan ekonomik ortamda volatilitede yeni bir artış riskini artıracağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Çin’in salgın sonrası yavaş toparlanmasının yol açtığı daha geniş ekonomik endişeler, ABD’de faiz oranlarının yüksek kalacağı endişeleriyle daha da arttı. IEA, dünyanın en büyük petrol ithalatçısının petrol talebinin şu ana kadar ekonomik krizden dikkate değer ölçüde etkilenmediğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın