Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell ve Total’in Nambiya’da Bulduğu Petrol Milyarlarca Varil Olabilir

Nambiya'da araştırmalarda bulunan iki enerji devinin, milyarlarca varil petrol bulmuş olabileceği söylendi. Açıklama Nambiya' enerji bakanı tarafından yapıldı.
Shell ve Total’in Nambiya’da Bulduğu Petrol Milyarlarca Varil Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, enerji arzını çok daha önemli hale getirdi. Petrol şirketleri ise arzı artırmak adına yeni keşif çalışmaları yürütüyor. Bu kapsamda Shell ve TotalEnergies bir süredir Nambiya’da petrol araştırmaları gerçekleştiriyor.

Çalışmalara dair açıklama Nambiya hükümet yetkilisinden geldi. Nambiya’nın madenler ve enerji bakanı, TotalEnergies ve Shell tarafından Namibya açık deniz petrol ve gaz keşiflerinin muhtemelen milyarlarca varil civarında olduğunu söyledi.

Her iki şirket de bu yılın başlarında Namibya açıklarında önemli keşifler yaptıklarını ve şu anda değerlendirmeler yaptıklarını duyurmuştu. Şirketler bulunan miktarları detaylandırmadı, ancak bir kaynak Total’in keşfinin 1 milyar varil petrol eşdeğerinden fazla olduğunu söyledi. Keşifler, Namibya’yı Afrika Atlantik kıyılarındaki en son petrol üreticisi olan OPEC üyesi Angola’nın güney komşusu yapabilir.

Namibya Madenleri ve Enerji Bakanı Tom Alweendo, “Şirketler temkinli, ancak milyarlarca varil cinsinden ticari miktarlar hakkında konuştular. Ticarilik orada. Temel olarak, üretim yatırımını taahhüt etmeden önce, orada tam olarak hangi miktarların olduğunu bildiklerinden emin olmak istiyorlar.” açıklamasını yaptı.

Dört Yıl İçinde Üretim Başlayabilir

Firmaların ikinci ve üçüncü kuyularını açma sürecinde olduklarını ve yıl sonuna kadar ekspertizlerini yapacaklarını ve tahmini rakamlara sahip olacaklarını sözlerine ekledi. Bakan iki şirketin de dört yıl içinde üretime başlayabileceğini söyledi

GCM Yatırım Banner

Her iki şirket de üretim sürecini hızlandırmak isttediğini ve dört yıl içinde üretime başlamaları gerektiğini belirten Alweendo, “Bu bizim dayattığımız bir şey değil, tartıştığımız bir şey.” diye konuştu. Shell geçtiğimiz günlerde ikinci çeyrek verilerini açıklamış ve rekor kar bildirmişti. Artan gelir Rusya ile Ukrayna savaşının ortasında gerçekleşmişti.

TotalEnergies ise geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs’ta yeni gaz keşfinin duyurusunu yapmıştı. Bu durum Rusya’nın gaz kesme tehdidi altında yaşayan Avrupa için yeni kaynak olarak yankı bulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.