Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell Savaşın Damga Vurduğu Çeyrekte Rekor Kâr Açıkladı

Petrol ve doğal gaz devi Shell, birincinin ardından ikinci çeyrekte de rekor kâr elde ettiğini duyurdu. Detaylar haberimizde…
Shell Savaşın Damga Vurduğu Çeyrekte Rekor Kâr Açıkladı
HABER GİRİŞ

Shell, küresel enerji ve iklim krizlerine rağmen son iki çeyreklik dönemde oldukça güçlü bir performans sergileyerek kârını 11,47 milyar dolara çıkardı. Önceki döneme kıyasla kâr 2,34 milyar dolar arttı.

İlk çeyrekteki kâr 9,13 milyar dolar olmuştu. Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle yükselen emtia fiyatlarıyla Shell, 2008 sonrası en yüksek çeyreklik kârını elde etmişti.

Enerji şirketi, aynı zamanda üçüncü çeyreğin sonuna kadar 6 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını duyurdu. Yılın ilk yarısında toplam 8,5 milyar dolarlık hisse alımı gerçekleştirmişti.

Shell CEO’su Ben van Beurdensaid, 2022 yılındaki enerji krizleri ve iklim sorunlarının altını çizerek, zorlayıcı ortamın hem şirketler hem de tüketiciler için devam ettiğini belirtti. Bilançoya ilişkin şu ifadelerle açıklama yaptı:

“Sonuç olarak, bugün dünyanın ihtiyaç duyduğu güvenli enerji kaynaklarına yatırım yapmak, karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik gerçek, cesur adımlar atmak ve şirketimizi düşük karbonlu bir enerji geleceği için dönüştürmek amacıyla finansal gücümüzü kullanıyoruz.”

GCM Yatırım Banner

CEO, şirketin stratejisinin hissedarlar için güçlü sonuçlar verdiğini de vurgulayarak 6 milyar dolarlık hisse geri alımına işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.