Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell İkinci Çeyrekte 5,1 Milyar Dolar Kar ile Tahminleri Kaçırdı

Dünyanın önde gelen petrol şirketi Shell’in ikinci çeyrek karı analist beklentilerini karşılamadı. Detaylar şöyle…
Shell İkinci Çeyrekte 5,1 Milyar Dolar Kar ile Tahminleri Kaçırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere merkezli petrol devi Shell, ikinci çeyrek mali bildirimini gerçekleştirdi. Şirket düşük fosil yakıt fiyatları ve rafineri marjlarını gerekçe göstererek, ikinci çeyrek karında yıllık bazda keskin bir düşüş bildirdi.

Shell, haziran sonuna kadar olan üç aylık dönem için 5,1 milyar dolarlık düzeltilmiş kazanç açıkladı ve analistlerin 6 milyar dolarlık beklentilerini kaçırdı. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 11,5 milyar dolar ve 2023′ün ilk üç ayında 9,6 milyar dolar düzeltilmiş kazanç bildirdi.

Shell CEO’su Wael Sawan yaptığı açıklamada, “Düşük emtia fiyat ortamına rağmen ikinci çeyrekte güçlü operasyonel performans ve nakit akışları sağlandı” ifadelerine yer verdi. Şirket bu ayın başında ikinci çeyrek gaz ticaretinde büyük düşüş beklediğini açıklamıştı.

Petrol şirketi Haziran ayı ortasında, üç aylık temettüsünü yüzde 15 artırarak hisse başına 0,33 dolar yükseltti. Ayrıca, önümüzdeki üç ay içinde tamamlamayı beklediği bir program olan 3 milyar dolarlık hisse geri alımlarını da duyurdu. Londra borsasında işlem gören petrol devinin hisseleri yılbaşına kıyasla yüzde 3 yüksek seviyede işlem görüyor.

Shell’in sonuçları, Norveç petrol ve gaz devi Equinor’un geçen yılın yüksek seviyelerinden düşen petrol ve gaz fiyatları nedeniyle ikinci çeyrek karının yıllık bazda %57 düştüğünü bildirmesinden kısa bir süre sonra geldi.

GCM Yatırım Banner

Batı’nın en büyük beş petrol şirketi, Rusya’nın Ukrayna’yı tam ölçekli işgalinin ardından fosil yakıt fiyatları yükselirken, 2022′de yaklaşık 200 milyar dolarlık birleşik kar elde etti. Shell, 2022 yılının tamamı için yaklaşık 40 milyar dolarlık yıllık rekor kâr bildirdi.

Petrol ve doğal gaz fiyatları yılın ilk yarısında küresel ekonomik çalkantıların arz-talep temellerine ağır basmasıyla baskı altında işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın