Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Shell İkinci Çeyrek Gaz Ticaretinde Büyük Düşüş Bekliyor

Petrol devi Shell, yılın ikinci çeyreğinde gaz ticaretine dair önemli bir düşüş yaşanabileceği uyarısında bulundu. Detaylar şöyle...
Shell İkinci Çeyrek Gaz Ticaretinde Büyük Düşüş Bekliyor
Yorum

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tüccarı Shell, ikinci çeyrek gaz ticareti sonuçlarının bir önceki çeyreğe göre önemli ölçüde düşük çıkmasının beklendiğini söyledi. Shell’in Nyhamna işleme tesisindeki bir kesintiyi uzattığı ana tedarikçi Norveç’teki bakım nedeniyle toptan gaz fiyatları Nisan-Haziran aylarında değişkendi.

Petrol devi düşük gaz ticareti sonucunun nedenleri olarak mevsimsellik ve daha az optimizasyon fırsatını gösterdi. Şirket, gaz ticareti sonuçları için rakam vermiyor veya işinin ne kadarını oluşturduğunu söylemiyor.

Shell hisseleri, yüzde 0,7 yükselen Avrupa petrol ve gaz şirketleri endeksinin (.SXEP) gerisinde kalarak yüzde 0,5 artış kaydetti. RBC hisse senedi analisti Biraj Borkhataria bir notta, “Shell’in ticaret güncellemesi, tahminlerimizle büyük ölçüde uyumlu olan bir dizi operasyonel gösterge içeriyordu” ifadelerine yer verdi.

Düşük gaz fiyatları ve Shell’in LNG portföyünün mevsimselliği göz önüne alındığında, ticaretteki zayıflığın piyasa tarafından beklenebileceğini söyledi. Shell’in ticareti, düşük mevsimsel talep nedeniyle genellikle ikinci çeyrekte daha az kar sağlar.

Şirket, kimyasallar ve ürünler işindeki ticaret performansının da ilk çeyreğe göre daha düşük olmasının beklendiğini ve gösterge niteliğindeki rafineri marjının varil başına 15 dolardan varil başına 9 dolara düşeceğini bildirdi. Petrol devinin ABD’li rakibi Exxon da bu hafta rafinaj marjlarını düşürmeye yöneldi.

Shell ayrıca, değer düşüklüğü testi için kullanılan iskonto oranındaki yüzde 1’lik artışın etkisiyle, çeyrek için 3 milyar dolarlık zarar yazdı. Şirketten bir yetkili, bunun daha yüksek faiz oranı ortamını yansıtmak için yapılan bir muhasebe hareketi olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu