Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK’dan Deprem Bölgelerine Yönelik Yeni Karar

SGK, depremden etkilenen illerde bulunan işverenlere ve emeklilere yönelik yeni kararları duyurdu. Detaylar haberde...
SGK’dan Deprem Bölgelerine Yönelik Yeni Karar
HABER GİRİŞ

Maraş merkezli geçekleşen ve Türkiye’ derinden sarsan depreme yönelik yardımlar devam ederken yeni kararlar alınıyor. Konuya yönelik son açıklama Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) geldi.

SGK, depremden etkilenen illerde işveren ve emeklilerin hak ve alacakları üzerindeki haciz işlemlerini kaldırdı. Bu kapsamda deprem bölgelerinde toplam 251 bin 830 e-mevduat haczi sistemden kaldırıldı.

Ayrıca emekli maaş hacizlerinin de 31 Ağustos 2023’e kadar ertelenecek. Bunun yanında erteleme kapsamındaki borçlar nedeniyle icra takipleri durdurulacak ve erteleme süresince icra takip dosyaları açılmayacak.

GSS Prim Borçları Tarihi Güncellendi

Daha önce haczedilmiş olan menkul ya da gayrimenkul mallar üzerindeki hacizlerin baki kalması kaydıyla hacizli malların satış işlemleri erteleme süresince yapılmayacak, ayrıca hacizli araçların yakalamaları kaldırılacak.

Erteleme kapsamındaki borçlara, şartların sağlanması ile tecil ve taksitlendirme yapılacak.

GCM Yatırım Banner

SGK, söz konusu illerdeki işverenlerin iş yerlerinin bu yılın ocak, şubat ve mart aylarına ilişkin muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini 26 Mayıs 2023’e kadar vermesi durumunda, ayrıca deprem öncesi (6 Şubat) yasal ödeme süresi geçmiş borçların ve ertelenen prim borçlarını 31 Ağustos 2023’e kadar ödemeleri kaydıyla teşviklerden yararlanacaklarını açıkladı.

Primleri kendi tarafından ödenen 1 milyon 786 bin 658 Genel Sağlık Sigortalısının (GSS) ödenmemiş prim borçları ve Temmuz 2023’e kadar oluşacak prim borçlarının son ödeme tarihi 31 Ağustos 2023 olarak belirlendi.

Bu gelişmelerin öncesinde SGK, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamındaki depremzedelere yönelik aldığı kararı duyurmuştu. Buna göre depremden etkilenen illerde bulunana EYT mağdurlarının borçlanma ve ihya başvuruları tarihi 6 ay uzatıldı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.