Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT Kapsamındaki Depremzedeler için SGK Yeni Karar Aldı

Depremin yarattığı bir diğer mağduriyet, EYT’lilerin prim ödemeleriyle ilgili oldu. SGK, borçlanma ve ihya başvuruları için ek süre tanıdı.
EYT Kapsamındaki Depremzedeler için SGK Yeni Karar Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deprem felaketinin yarattığı şok etkisini üzerinden atmaya çalışan vatandaşlar için alınan kararlar açıklanmaya devam ediyor. Olağanüstü hal (OHAL) ilanının yapıldığı afet bölgesindeki depremzedeler arasında emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında olanlara yönelik yeni bir karar alındı.

Depremde ağır hasar alan Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Kilis, Osmaniye ve Elazığ’da bulunan EYT mağdurları özelinde borçlanma ve ihya başvurularının tarihi 6 ay uzatıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan karara göre deprem bölgesinde yer alan vatandaşlar borçlanma ve ihya başvurularını 31 Ağustos Perşembe gününe kadar yapabilecek.


Takvim’in haberine göre son ödeme tarihi 6 Şubat ve sonrası olan başvurularda, başvuru tarihine göre hesaplanan tutar 6 ay uzatılarak, 31 Ağustos tarihine ertelendi.

Karara göre 1 Ocak 2023 tarihinden önce başvuru yapanlar borçlanma ve ihya ödemelerini brüt 6 bin 471 liralık asgari ücret üzerinden yapacak.

Doğum ve askerlik borçlanmaları günlük olarak asgari 69.02 lira, ihya 74.41 lira olarak uygulanacak. Depremzedelere verilen ek sürede ise herhangi bir fiyat farkı uygulanmayacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.