Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK Uzmanı Erdursun: Prim Düzenlemesi Herkesi Kapsamaz

Meclis’e gelmesi beklenen Bağ-Kur prim düzenlemesine ilişkin Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun’dan değerlendirme geldi.
SGK Uzmanı Erdursun: Prim Düzenlemesi Herkesi Kapsamaz
HABER GİRİŞ

Yerel seçimlere giderken emekliler için maaş artışı ve Bağ-Kur’lulara prim düzenlemesi vaadinde bulunan iktidarın verdiği düşük prim sözünü değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, Meclis’e gelmesi planlanan Bağ-Kur düzenlemesinin sonuç vermeyeceğine dikkat çekti.

“Bağ-Kur’da prim gün sayısını indirmek işe yaramaz” diyen Erdursun, hazırlanan düzenlemenin herkesi kapsamadığını aktardı.

Mevcut şartlarda Bağ- Kur’da kadınların 7 bin 200, erkeklerin 9 bin günle emekli olduğunu hatırlatan Erdursun, erkeklerin 7 bin 200 gün, kadınların ise 5 bin 400 gün prim şartına tâbi olabileceğini söyledi.


Erdursun, düşük prim düzenlemesinin herkesi kapsamayacağını şöyle açıkladı:

“Burada da çok büyük haksızlıklar olur ve tartışılır yani Ekim ayında sadece basit usul mükelleflerine bu hak verilirse ya da yanında 3-4 kişi çalıştıran işçi sayısı ile sınırlandırılırsa, bu durumda emekli olmak için yanındaki kişi sayısını artırmaz sahte sigortalık olur, sahte yollar olur bu nedenle Bağ-Kur’da kadınlarda da erkeklerde de prim gün sayısında 7200 erkekler, 5400 günde kadınlar olmalıdır.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.