Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK Deprem Bölgesindeki Vatandaşların Prim Borçlarına Erteleme Kararı Aldı

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen büyük depremlerin ardından, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından prim borcu ödeme sürelerine ilişkin erteleme kararı alındı.
SGK Deprem Bölgesindeki Vatandaşların Prim Borçlarına Erteleme Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde bulunan vatandaşların prim borçlarının ödenme süreleri ile kuruma verilmekle yükümlü olunan bilgi, belge ve beyannamelerin verilme süreleri ertelendi.

Kurumun resmi internet sitesinde yayınlanan duyuruda, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri için “mücbir sebep hali” ilan edildiği belirtildi.

Açıklamada devletin tüm kurumları ile afet yaşanan illerdeki işverenler, sigortalılar ve hak sahiplerinin iş ve işlemlerini kolaylaştırılmasına devam edildiği belirtilen açıklamada, SGK tarafından önlemler alındığı, ihtiyaç duyulması halinde yeni tedbirlerin de alınacağı vurgulandı.

Borçlar Ağustos Sonuna Kadar Ertelendi

Depremden etkilenen 10 ilde faaliyet gösteren iş yerleri ile bu illerde çalışan veya ikamet eden sigortalıların 6 Şubat ila 31 Temmuz arasında 5510 sayılı Kanunun 91’inci maddesi kapsamına alındığına dikkat çekildi.

6 Şubat’tan önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarına ait prim borçları 5510 sayılı Kanunun 89’uncu maddesinde belirtilen gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın 31 Ağustos 2023 tarihine kadar ertelendiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Duyuruda borçlanma ve ihya kapsamındaki borçlardan son ödeme tarihi 6 Şubat ila 31 Ağustos tarihleri arasında olanlar için son ödeme tarihi 31 Ağustos olarak dikkate alınacağına yer verildi. Son erteleme kararı, dün depremden etkilenen illerdeki vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanması için alınan tedbirlerin arından geldi.

Karara göre genel sağlık sigortası (GSS) kapsamındaki kişilerin, doktor tarafından özel olarak reçete edilen raporlu ilaçları 1 haftalığına eczanelerden reçetesiz alabileceği duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın