Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Senegalli Lider: Rusya Yaptırımları Afrika’da Kıtlık Yaratacak

Rusya’ya uygulanan yaptırımların gıdaya ve gübreye erişimi engellediğini söyleyen Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Afrika kıtası için olası risklere değindi.
Senegalli Lider: Rusya Yaptırımları Afrika’da Kıtlık Yaratacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı askeri operasyonla birlikte gerçekleşen gelişmeler, küresel gıda krizi riskini artırıyor. Ukrayna limanlarının ablukası nedeniyle tahıl ihracatının yapılmaması, başta Avrupa olmak üzere sayısız ülkenin gıda tedarikini engelliyor. Ancak en riskli grup açlıkla mücadele etmek zorunda olan yoksul ülkeler olarak öne çıkıyor.

Bu konuda, savaşın başından bu yana sayısız görüş gelirken bir yorum da Senegal Devlet Başkanı Macky Sall’den geldi. Senegalli devlet adamı, Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Afrikalı iş insanlarının bu ülkeden tahıl ve gübre alamadığını söyledi.

Rus ürünlerine erişim sorunu yaşanmasının yanında, Afrika Birliği üyelerinin SWIFT ile ilgili yaptırımların yarattığı sorunları da yaşadığını ifade etti. Bankalarının çoğunun Avrupa bankalarıyla doğrudan bağlantılı olduğunu, bu nedenle uygulanan yaptırımların ödeme imkanlarını yok ettiğini bildirdi.

Rusya, Çin ve ABD’nin diğer ülkelerle ticaret yapmaya devam ettiğini, fakat Afrika’nın engellenen ödeme sistemi nedeniyle Rusya ile ticaret yapamadığını dile getirdi. Rus tahıl ve gübre üreticisine uygulanan yaptırımların Afrika kıtasındaki kıtlığı tetikleyeceğini söyledi.

Bir yanda gıda sorununa yol açan askeri çatışma yaşanırken, diğer yandan yaptırımların gelmesinin sorunları daha da artırdığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Senegalli lider açıklamasında, Piyasayı normalleştirmek ve güvence altına almak için bu sorunları Avrupalı ortaklarla ortaklaşa çözmenin bir yolunu bulmamız gerekecek. Tahıl tedariki, ama en önemlisi gübre temini” sözlerine yer verdi.

Rusya’dan Gübre Alınmazsa Hasat Olmaz

Birçok Afrika ülkesinin yağmur mevsimi başlamadan önce gübre temin edemezse, tarımsal üretimin aksayacağını ve hasat yapılamayacağını ifade etti.

Mevcut durumda zaten buğday tedarikinde sorun yaşadıklarını söyleyen Sall, yerel üreticilerin mahsulleri yetiştirememesi ve kıtada gıda temininin istikrar kazandırılmaması halinde, çok ciddi kıtlığın baş göstereceğini sözlerine ekledi.

Birleşmiş Milletler de son yayımladığı raporda, Ukrayna’dan tahıl, Rusya’dan gübre alınmadığı sürece gıda krizinin çözülemeyeceğini bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın