Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Senatör Warren, First Republic Bank’ın Devri için Bilgi İstiyor

Senatör Elizabeth Warren, JPMorgan'ın First Republic Bank’ı devralması sürecine ilişkin mali düzenleyicilerden bilgilendirme talep ediyor.
Senatör Warren, First Republic Bank’ın Devri için Bilgi İstiyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Senatör Elizabeth Warren, JPMorgan Chase’in, iflas aşamasına gelen First Republic Bank’ı satın alması ile ilgili federal mali düzenleyicilerden yanıt istiyor. Warren, JPMorgan için 2.6 milyar dolar kazanç sağlaması beklenen anlaşmanın Federal Mevduat Sigorta Fonu’na (FDIC) 13 milyar dolar zarar vermesiyle sonuçlandığının altını çizdi.

Senatör Warren, “Tam bir düzenleyici inceleme olmaksızın ve Federal Mevduat Sigorta Fonu’na 13 milyar dolarlık bir maliyetle, ülkenin en büyük bankası, batmakta olan bir banka için kendisini daha da büyük yapan bir pazarlık anlaşması yaptı” açıklamasını yaptı.

ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan, düzenleyicilerin bankaya el koymasının ardından 1 Mayıs’ta First Republic’in mevduatlarını ve varlıklarının çoğunu satın aldı. Bu 2008 mali krizinden bu yana en büyük banka iflasına neden oldu. Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın Mart ayındaki başarısızlıklarının ardından First Republic, bankacılık sisteminin en zayıf halkası olarak görüldü.

Wall Street’i uzun süredir eleştiren Warren’a göre FDIC, JPMorgan’ın First Republic’in varlıklarının toplam paketini değerinden daha düşük bir fiyata devralmasına izin verdi. FDIC, bankanın ipotek ve ticari kredilerindeki kredi kayıplarının yüzde 80′ini karşılayacağını söyledi.

FDIC, SVB ve Signature başarısız olduktan sonra sigortasız mevduatları garanti altına almaya yönelik düşük maliyetli bir yol izlemekten kaçındı. Bu yöntem First Republic Bank’a karşı uygulanmazken, bunun yerine sigorta fonunun milyarlarca dolarlık bir zarar almasına izin verildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.