Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan ve Barclays, Sigorta Devi Wefox’a Yatırım Yapıyor

Yatırım bankaları JPMorgan ve Barclays, Alman sigorta şirketi Wefox’a 100 milyon dolar yatırım yaptı. Detaylar haberde…
JPMorgan ve Barclays, Sigorta Devi Wefox’a Yatırım Yapıyor
YAYINLANMA ZAMANI

Almanya merkezli dijital sigorta şirketi Wefox, JPMorgan ve Barclays dahil olmak üzere destekçilerinden 110 milyon dolarlık yeni fon topladığını duyurdu. Haber, zorlu makroekonomik ters rüzgarlarla karşı karşıya olduğu bir zamanda sigorta teknolojisi alanı için artan güveni kanıtlıyor.

Wefox, kişisel sigorta ürünlerine odaklanan Berlin, Almanya merkezli bir firmadır. Şirket, iddiaları kendi başına sigortalamak yerine, kullanıcılarını çevrimiçi bir platform ile aracı kurumlar ve ortak sigorta şirketleriyle buluşturuyor.

Şirket, borç finansmanı ve taze öz sermaye kombinasyonu yoluyla yeni fonları topladığını söyledi. Toplam 110 milyon doların 55 milyon doları bankacılık devleri JPMorgan ve Barclays’ten sağlandı. 55 milyon dolarlık bir özsermaye yatırımı, yönetimi altındaki 75.7 milyar dolarlık varlığa sahip küresel bir yatırım yönetim şirketi olan Squarepoint Capital tarafından yönetildi.

Wefox’un CEO’su ve kurucu ortağı Julian Teicke açıklamasında, “Büyüyen bir şirket için yeni bir finansman türü. Risk yatırımcıları, hisse senedi yatırımcıları risk almak istiyorlar.” ifadelerine yer verdi. Şirket, Temmuz ayındaki bir fonlama turundan itibaren 4,5 milyar dolarlık değerlemesini koruduğunu açıkladı.

Wefox’un duyurusu, fintech ve teknoloji endüstrisinin tamamı daha sert bir ekonomik ortamla boğuşurken ve fon sağlamayı daha zor bulurken geldi.

GCM Yatırım Banner

Daha yüksek faiz oranları, yatırımcıların büyüme odaklı teknoloji işletmelerini yeniden değerlendirmesine neden oldu ve hisse senedi piyasaları ve fintech alanı büyük darbe aldı. Halka açık piyasalarda, ABD’li Lemonade firması hisselerinin son 12 ayda yüzde 23 düşüş yaşadı. 2023’te ise yüzde 13’lük bir artış söz konusu.

Teicke, daha geniş teknoloji endüstrisinin karşılaştığı ters rüzgarlara rağmen Wefox’un krizlere dayanıklı olduğunu belirtti. 2023′ün ilk çeyreğinde Wefox, gelirlerini yıldan yıla neredeyse ikiye katladı. Şirket, bu yıl sonuna kadar karlılığa ulaşmayı hedefliyor.

Teicke ayrıca Wefox’un personel işten çıkarma noktasında aynı baskılarla karşılaşmadığını söyledi. Şirketin önceliklerini değiştirdiğini, işe yarayan şeyleri ikiye katlayarak ve mantıklı olmayan şeyleri durdurarak bunu yaptığını belirtti.

Şirket, yeni fonların Wefox’un yakınlık programı ve teknoloji platformuna yatırım yapmaya gideceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.