Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Senatör Warren: FED’in Ekonomiyi Resesyona Sokacağından Endişeliyim

FED Başkanı Powell’ın enflasyonu düşürmeye yönelik planlarına, ABD'li senatör Warren'den tepki geldi. Konuşmasından dikkat çeken satırlar şöyle…
Senatör Warren: FED’in Ekonomiyi Resesyona Sokacağından Endişeliyim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Jackson hole sempozyumunda yaptığı 8 dakikalık konuşma şu an dünyanın en önemli konusu. Hisse senedi piyasaları şahin açıklamalara çok sert bir şekilde tepki verirken, enflasyonu düşürmeye odaklı sözleri de endişe uyandırdı.

Powell, enflasyonu düşürmek için gidilmesi gereken çok yol olduğunu, enflasyon yüksekken tam bir büyüme sağlanamayacağını ifade etti.

ABD’de Demokrat Senatör Elizabeth Warren, hafta sonu CNN’e verdiği demeçte, Powell’ın faiz artışına devam edeceğine yönelik kararlarının ekonomiyi durgunluğa sokabileceğini söyledi.

FED’in bu ekonomiyi resesyona sokacağından çok endişeli olduğunu ifade eden Warren, diğer olumsuz etkenlere değindi. Enflasyonu yükselten etkenleri hala devam eden Covid salgını, dünyanın bazı ülkelerinde kapanmaların sürmesi, Rusya-Ukrayna savaşı ve tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklık olarak sıraladı.

Bunlarla başa çıkmak için faiz artırmanın çözüm olmayacağını ve Powell’ın elinde saydığı diğer sorunları çözmek için herhangi bir araç olmadığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Yüksek fiyatlardan ve güçlü ekonomiden daha kötü bir şey varsa onun da milyonlarca kişinin işsiz kalması olduğunu söyleyen Warren, daha önce de Powell’ı milyonlarca işsize mal olacak ve ekonomiyi resesyona sokacak adımlar atmaktan kaçınmaya davet etmişti.

Powell, konuşmasında enflasyonu düşürmek için atılan adımların ekonomiyi yavaşlatacağını ve hanehalkının bu süreçte çok zorluk çekeceğini söyledi.

ABD ekonomisi iki çeyrek üst üste daralma göstererek teknik resesyona girdi. Perşembe günü yayımlanan raporda, ikinci çeyreğe ilişkin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) tahmini yüzde 0,6 daralma olarak güncellendi.

Bir önceki ön okumalarda yüzde 0,9 daralma kaydeden ABD ekonomisi, son tahminlerde 0,3 puan iyimserlik gösterse de resesyonda kalma durumu değişmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.