Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Senatör Warren: Dijital Doları Oluşturma Zamanı Geldi

ABD’li senatör Elizabeth Warren, ABD hükümetini dijital dolar için harekete geçmeye çağırdı. Ayrıntılar geliyor…
Senatör Warren: Dijital Doları Oluşturma Zamanı Geldi
HABER GİRİŞ

Kripto paraların yaygınlaşmasının etkisiyle, ülkeler kendi dijital para birimlerini oluşturmak adına çalışmalar yürütüyor. ABD’nin henüz bu konuyla somut bir adım atmadığı biliniyor ancak önümüzdeki süreçte harekete geçmesi bekleniyor.

ABD’li Senatör Elizabeth Warren, Biden hükümetinin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturma zamanının geldiğini belirtti. Bankaların pek çok yanlış şey yaptığını belirten Warren, dijital dünyada bunları iyileştirebileceklerini söyledi.

Katıldığı röportajda soruları yanıtlayan Warren, Bitcoin’in bir emtia gibi regüle edilip edilmeyeceğine ilişkin sorusuna 2007’de başlayan mortgage finansal krizine atıfta bulunarak, “Bence sonunda regüle edilecek” yanıtını verdi. Warren düzenlemelerin ne şekilde olabileceğine dair bir söylemde bulunmadı.

Bitcoin’in emlak balonuna benzeyip benzemediği sorusunu yanıtlayan Warren, “İnsanlar kaç kez ‘Gayrimenkul her zaman yükselir, asla düşmez’ dedi. 2008 çöküşünün öncesi yıllarca bunu söylediler. Dijital dünya da bir balon gibi çalışıyor” yanıtın verdi.

ABD’de geçtiğimiz günlerde kripto para piyasasına yönelik düzenlemeleri içeren kararname, Başkan Joe Biden tarafından imzalanmıştı. Biden imzaladığı kararnamede, dijital dolar için potansiyel bir dijital dolar için CBDC’nin ülkenin ulusal çıkarlarına uygun bir şekilde araştırılması gerektiğine yer vermişti.

GCM Yatırım Banner

Dünyada pek çok ülke kendi CBDC’leri için pilot çalışmalar yürütüyor. Çin dijital yuanı test ediyor ve bu anlamda diğer ülkelerden daha önde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.