Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Selvi Yazdı: Hem Faiz Hem Maaş Zammı Kademeli Olacak

Merkez Bankası’nın yeni hamlesini kaleme alan Abdulkadir Selvi, beklenen memur ve emekli maaşı zammı için bilgi verdi.
Selvi Yazdı: Hem Faiz Hem Maaş Zammı Kademeli Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçen ay ilk faiz artırım kararını alan Merkez Bankası’nın şahin tavrıyla ilgili kaleme aldığı yazıda “Bir anda yüzde 20’leri, yüzde 25’leri öngörmüyorum” diyerek beklentilerin aksine rakam paylaşan ve tahminleri gerçekleşen Selvi, yeni yazısında beklentilerini paylaştı. Memura verilecek zam için de bilgi veren Selvi hem faizde hem de maaş zammında kademeli artış mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden olan Abdulkadir Selvi, “Maaş zamları ne olacak? Merkez Bankası’nın yeni adımı ne?” başlıklı yazısında Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarından çıkış yolunu gösterdi.

“Merkez Bankası artık kamu bankaları dışında özel bankalara da kur korumalı mevduattan dövize geçmek isteyenlere karşı doğrudan satış yapabilecek” diyerek, bankacılık sektöründe çift başlılığın ve gizemin ortadan kaldırılacağına işaret etti.

Selvi, “Bu uygulama kamu bankaları için yapılıyordu. Bundan sonra şeffaf bir şekilde özel bankalara da doğrudan döviz satışı yapılacak” dedi.

Maaşlara Seyyanen Bir Zam Daha Yapılacak

Selvi, dün gerçekleşen Kabine Toplantısı’na atıf yaparak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın sunumu hakkında bilgi verdi.

GCM Yatırım Banner

Memur ve emeklilere verilecek maaş zammında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yarına ertelediği enflasyon rakamı için 6 aylık ortalamanın yüzde 18 civarında olmasının beklendiğini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu üzere en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkacağını ve diğer meslek gruplarına yapılacak artışın kademeli olacağını şöyle söyledi:

“Kademeli artışlar yapılacak. Bir yüzde artış, onun üzerine ise seyyanen bir zam yapılacak. Örneğin yüzde 25 artı 7 bin, yüzde 25 artı 8 bin artış olacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.