Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sektörel Güven Mayıs’ta İnşaat Dışında Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endeksleri raporuna göre Mayıs'ta hizmet sektörü diğerlerine kıyasla yüksek artış kaydetti. Detaylar haberde;
Sektörel Güven Mayıs’ta İnşaat Dışında Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) inşaat, hizmet ve perakende ticaretten oluşan sektörel güven endekslerini açıkladı. Rapora göre Mayıs’ta güven endeksi hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde yükseldi, inşaat sektöründe ise düştü.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre en çok yüzde 6,1’le hizmet sektöründe arttı. Perakende ticaret sektöründe yüzde 1,7 artış oldu. Bununla birlikte inşaat sektöründe yüzde 2,2 azaldı.

Hizmet sektörü güven endeksi 121,7’ye yükselirken perakende ticaret sektöründe 121,4’e yükseldi.
Sektörel Güven Mayıs 2022
KAYNAK: TÜİK

İnşaat sektörü güven endeksi Nisan’daki 83,5’ten Mayıs’ta 81,6’ya geriledi.

Güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabilirken endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor. Dolayısıyla hizmet ve perakende ticaret sektörlerinde güven endeksi iyimser kalırken inşaat kötümserliğin sürdüğünü ortaya serdi.

En çok artan hizmet sektöründe son üç aylık dönemde iş durumu 122,4, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep 121,8 ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi 120,9 değerini aldı. İnşaat sektörüne bakıldığında alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin 76,9, gelecek 3 aylık dönemde toplan çalışan sayısı beklentisininse 86,4 olduğu görüldü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın