Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sektörde Vergi Çıkmazı: Otomotiv Trenini Kaçırıyor muyuz?

Yüksek enflasyon ve düşük faiz politikalarıyla dengesi bozulan otomotiv sektöründe fırsatların kaçma ihtimali gündemde. Vergi reformuna ilişkin değerlendirme haberde;
Sektörde Vergi Çıkmazı: Otomotiv Trenini Kaçırıyor muyuz?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı’nın devreye girmesiyle ikinci el araç pazarında fiyatlar son iki yılla karşılaştırıldığında yüzde 30 oranında aşağı çekildi. Uzmanlar, araç almak isteyenler için fırsatın devam ettiğini ve 2024’te fiyat artışlarının geri gelebileceğini tahmin ederken, vergi tarafının piyasaya etkisi de hesaba katıldı.

Yeminli mali müşavir Nazmi Karyağdı, otomobil vergisiyle dünya standartlarını yukarı taşıyan Türkiye’de otomotiv treninin kaçmaya yakın olduğunu söyledi.

Ülkedeki yerli otomobil üretimindeki gecikme için de yüksek oranlı özel tüketim vergisini (ÖTV) işaret eden Karyağdı, “Elektrikli otoda satış arttıkça vergiyi yükseltirsek otomotiv trenini yine kaçırırız” diye ifadede bulundu.

Ekonomim’e değerlendirmede bulunan Karyağdı, sektörü desteklemenin yolunun vergi reformundan geçtiğini söyledi.

Vergi Yükü Yüzde 5’ten Yüzde 116’ya Sıçradı

Meslektaşı Bülent Taş ile birlikte hazırladığı “Vergi reformu yapılacaksa otomobilin vergilendirilmesinden başlamak gerek” başlıklı makalede yıllar içinde vergi yükünün ulaştığı boyuta dikkat çeken Karyağdı, 1990’lı yıllar ile bugünü karşılaştırdı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre 1990’larda vergi yükünde oranın araç bedelinin yüzde 5’i kadar olduğunu, bugüne gelindiğinde ise yüzde 116’lara ulaşıldığını kaydetti.

Hal böyle olduğunda fiyatı 463 bin lira olan araç için vatandaşların vergiyle birlikte 1 milyon lira ödemek durumunda kaldığı ortaya kondu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın