Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şeker Üreticileri Karar Aldı: 8 Ay Zam Yok

Perakende sektörü için sevindirici haber şeker üreticilerinden geldi. Yeni yılda sabit fiyat uygulaması furyasına şeker üreticileri de katıldı. Detaylı bilgi haberde;
Şeker Üreticileri Karar Aldı: 8 Ay Zam Yok
HABER GİRİŞ

Yeni yılda enflasyonun ateşini söndürmek için ekonomi yönetimi ile sektör yetkilileri el ele verdi. Zincir marketlerin başlattığı sabit fiyat uygulamasına giyim ve beyaz eşya sektörlerinin ardından şeker üreticileri de katıldı.

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği (PANŞEK), 2022’de yaşanan fiyat dalgalanmasından ötürü stoklarda yaşanan düzensizliklerin bu yıl yaşanma ihtimalinin düşük olduğu tahminini paylaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın girişimleriyle, geçen yıl yaşanan olumsuzlukların bu yıl yaşanmayacağının taahhüt edildiği açıklandı.

Bu kapsamda yeni yılda şeker fiyatlarında güncelleme yapılmayacağı ve 1 Eylül 2023 tarihine kadar sabit fiyat uygulamasına geçildiği duyuruldu.

PANŞEK’ten yapılan açıklamada, kamuya ait 15, özel işletme vasfında olan 12 ve kooperatif olarak işletilen 6 şeker fabrikasının 2022/2023 üretim dönemi için 2,6 milyon ton pancar şekeri üretimi yapacağı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu plan kapsamında toplam 33 şeker fabrikasının gerçekleştireceği üretimin ülke çapındaki talebi karşılamaya yeterli olacağı bildirildi.

Alınan Kararın Perakende Sektörüne Olumlu Yansıması Bekleniyor

8 aylık süre zarfında şeker fabrika çıkış fiyatlarında değişikliğe gidilmeyeceği, şeker üreticilerinin aldığı bu kararın perakende fiyatlarına da olumlu yansımasının beklendiği belirtildi.

Dernekten yapılan açıklamada, “Ülkemizin gıda güvenliğinin sağlanmasına ve ekonomimize destek olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun ve sektör paydaşlarımızın bilgisine saygılarımızla arz ederiz” ifadesi yere aldı.

Olası Dalgalanmalara Karşı Risk İhtimali Yok

2022/2023 üretim döneminde stok planlama ve arz-talep dengesinde olumsuz bir durumla karşılaşma ihtimalinin olmadığı yinelenerek şöyle açıklama yapıldı:

“Geçtiğimiz yıl dünya şeker fiyatlarındaki dalgalanmalar sebebiyle stok planlamamızı bozan ve arz istikrarını etkileyen olumsuzluklar yaşanmıştır. Ancak içinde bulunduğumuz pazarlama yılında gerçekleştirdiğimiz şeker üretim rakamları ve arz istikrarını sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımızca sektörde oluşturulan koordinasyon mekanizması sayesinde dünya şeker piyasalarında olası dalgalanmalara karşı herhangi bir risk ihtimali kalmamıştır.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.