Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fiyat Sabitleme Dalgasına Farklı Sektörler de Katılacak

Son dönemlerde fiyat sabitleme kararı alan zincir marketlere farklı sektörlerinde katılması bekleniyor. Fiyatlar düşecek mi? Hangi sektörler katılacak?
Fiyat Sabitleme Dalgasına Farklı Sektörler de Katılacak
HABER GİRİŞ

Türkiye’de son yıllarda en büyük problemlerden biri olan fahiş fiyatlar, enflasyon ve hayat pahalılığı vatandaşı en çok yoran faktörler arasında sıralandı. Hükümet yetkililerin yaptığı çağrılara yanıt veren bazı zincir marketler fiyat sabitleme kararı aldı. Alınan bilgilere göre farklı sektörler de bu kervana katılacak.

Özellikle elinde stok fazlası olan gıda, giyim, beyaz eşya ve plastik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerden fiyat sabitleme konusunda adımlar gelmesi bekleniyor. Söz konusu tahminlerin gerçekleşmesi durumunda fiyat artışlarının önümüzdeki günlerde durması beklentilerin arasında yer alıyor.

Uzmanlar, fiyat sabitleme hamlelerin arkasında reel ekonominin stok eritme telaşı olduğuna vurgu yapıyor. Pandemi sürecini ve döviz artışını bahane ederek geçtiğimiz yıl stok biriktiren sektörler ellerindeki ürünleri fahiş zamla satarak büyük tepkilerin oluşmasına sebebiyet vermişti.

Fiyat sabitlemeyle ilgili ilk adımlar zincir marketlerden geldi. Diğer sektörler de ellerindeki stokları azaltmak amacıyla aynı hamleyi yapabilir.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, zincir marketlerin aldığı fiyat sabitleme kararının giyim sektöründe de görüleceğini söyledi. İhracatta daralma yaşandığını aktaran Kaya, fiyatları sabit tutarak ellerindeki stoku eriteceklerini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Diğer Sektörler de Dahil Olabilir

Stok probleminin en yoğun yaşandığı sektörlerden biri olan beyaz eşya tarafında da aynı hamlenin geleceği tahmin ediliyor. Özellikle pandemi sürecinde sektörde başlayan problemler, depoların yüksek maliyetlerle dolmasına neden olmuştu.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Talha Özger, 2023’te işgücü ve enerji girdi maliyetlerinin belirginleşmesini ve TL’nin değerlemesini beklediklerini söyledi.

İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel ise marketlerin attığı adımların piyasalar tarafından olumlu karşılandığını söyleyerek asgari ücret artışının, kredi garanti fonunun devre girmesinin ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda atılan adımların gayet olumlu olduğunu kaydetti. Bu üç düzenlemenin piyasaya çok ciddi anlamda sıcak para katacağını ifade eden Önel, alım gücünün artmasıyla beraber esnafın da daha çok kazanacağına dikkat çekti.

Önel, faktörler göz önüne alındığında fiyat sabitlemenin süresinin uzayacağını ve farklı sektörlerin de katılacağını düşündüğünü vurguladı.

Depoları Doldurmak İsteyenler de Var

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Güven Karaca, küresel piyasalarda bazı firmaların enflasyonist dönemlerde küçülmeye gittiğini, kendilerinin de kapasite artışı sağlayacaklarını bildirdi.

2024 yılının ikinci yarısında küresel piyasalarda olumlu gelişmeler beklediğini, o gün geldiğinde optimum kapasite ile talepleri karşılama noktasında hazır olacaklarını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.