Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SEC’ten FTX’in Tutuklanan Kurucusuna Suçlama: Yatırımcıları Dolandırdı

ABD’nin düzenleyicisi SEC, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’i platformundaki kullanıcıları dolandırmakla suçluyor.
SEC’ten FTX’in Tutuklanan Kurucusuna Suçlama: Yatırımcıları Dolandırdı
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Kasım ayının ilk haftasında iflas başvurusunda bulunan kripto para borsası FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried aleyhinde dava açtı.

SEC, Bankman-Fried’i dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal etmekle ve yatırımcıları dolandırmakla suçluyor. Düzenleyici kurum, eski CEO’nun FTX müşterilerinin fonlarını kripto ticaret şirketi Alameda Research’e yönlendirirken yatırımcılardan 1,8 milyar dolardan fazla para topladığını iddia ediyor.

SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, “Sam Bankman-Fried’in yatırımcılara bunun kriptodaki en güvenli binalardan biri olduğunu söylerken bir aldatma temeli üzerine bir iskambil evi inşa etti.” ifadelerine yer verdi.

SEC tarafından sunulan mahkeme belgelerinde, SBF’nin yıllarca süren büyük bir dolandırıcılık düzenlediği, ticaret platformunun müşteri fonlarından milyarlarca doları kendi kişisel çıkarları için yönlendirdiğine yer veriliyor.

Belgede ayrıca, Alameda’ya FTX borsasında kredi limitleri ve tasfiye protokollerinden muafiyet ile gizlice özel statü verildiği ve bunun sonucunda kendisine müşteri fonlarına erişim hakkı verildiği iddia ediliyor.

SEC’in davası, SBF’nin Bahamalar’da polis tarafından tutuklanmasından saatler sonra gerçekleşti. SBF’nin ABD’ye iade edilmesi bekleniyor. FTX borsasının iflas etmesi kripto para piyasasında büyük bir düşüşü beraberinde getirmişti.

Bitcoin, 15.500 dolara kadar gerileyerek son iki yılın en düşük seviyesini test etmişti. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 800 milyar doların altına düşmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%